18 младежи и девойки ще бъдат произведени в звание „лейтенант“ във ВМА

18.10.2025 08:20
СНИМКА: ВМА

Общо 18 младежи и девойки ще бъдат произведени в звание „лейтенант" във Военномедицинската академия (ВМА), съобщиха от пресцентъра на ВМА.

Младите медици са завършили шестгодишния курс на обучение по тристранната програма на ВМА, Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров" и Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов".

Президентът Румен Радев ще приветства курсантите от випуска и ще връчи дипломата и пагоните на курсанта първенец, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов също ще участват в тържествения акт по присвояване на първо офицерско звание, информираха от пресцентъра на Министерството на отбраната.

Проектът „Военен лекар" започна през 2017 г. През последните три години от обучението акцент е военномедицинската подготовка, а фокусът е върху организация на медицинското обслужване, превантивна военна медицина, военномедицинско снабдяване, военномедицинско управление, военномедицинска експертиза, военна хирургия, военна токсикология и др. След завършването на обучението военните лекари имат възможност да специализират във ВМА. В звание „лейтенант" миналата година през октомври бяха произведени 18 младежи и девойки от втория випуск военни лекари.

Други от От страната и света

Андрей Янкулов за решението на КС: Вечният временен мандат вече е невъзможен

Удържането на привидната законосъобразност на създаденото от прокурорската колегия фактическо положение с вечния временен мандат на Борислав Сарафов вече е без никакво съмнение невъзможно

Еврото поскъпна с близо 1% спрямо долара

Курсът на еврото нарасна с почти 1 процент спрямо щатския долар в междубанковата търговия тази сутрин във Франкфурт, съобщават германски сайтове за финансова информация

Златото поскъпна с над 2,5% след примирието между САЩ и Иран

Цената на златото достигнаха триседмичен връх по време днешната азиатска търговия, тъй като курсът на щатския долар се понижи, след като американският президент Доналд Тръмп обяви двуседмично

Хванаха 36-годишна да продава менте спортни стоки в Добрич

Хванаха 36-годишна да продава спортни стоки на световни марки без разрешение, съобщават от Областната дирекция на МВР – Добрич. На 7 април служители на сектор „Противодействие на икономическата

Осъждан в Гърция и тук за наркотици пак е в ареста в Дупница

Дупничанин, който е осъждан вече за наркотици тук и в Гърци отново е в ареста. Районен съд Дупница взе мярка за неотклонение ,,Задържане под стража", по отношение на обвиняем за държане на канабис и

>