Председателят на СОС: Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука

11.10.2025 18:42
Цветомир Петров Кадър: Нова

Надявам се до 10 дни да има нормализиране на кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Това заяви в предаването „Офанзива с Любо Огнянов" по Nova News председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров.

По думите му кметът на София Васил Терзиев е поел ангажимент до края на следващата седмица да изготви план за излизане от тежката ситуация със сметосъбирането. На помощ в почистването се включиха стотици доброволци, машини от Ботевград вече действат на терен, а тепърва ще пристигнат и още, подчерта той.

Председателят на СОС обясни, че общинското дружество "Софекострой" не е отказало да поеме още райони, но няма технически капацитет, както и хора, за да извършва сметоизвозване извън район "Красна поляна", където вече действа. За целта Общинският съвет гласува 9 милиона лева за увеличаване на ресурсите и възможностите на дружеството, което в бъдеще ще трябва да покрие и други райони. "Тези средства като за начало ще им дадат възможност за повишаване на капацитета. Дали ще го решат изцяло - предстои да видим".

Според Петров проблемите със сключването на нов договор за сметопочистване се дължат на забавяне от близо три месеца в Агенцията за обществени поръчки. Като причина той изтъкна и високите цени, предложени от частните фирми за извършване на услугата.

"Ако цените бяха нормални и бяха близки до прогнозната - сега щяхме да имаме сключени договори. Проблемът не е толкова времето, в което е пусната обществената поръчка, а цените", категоричен е той. И подчерта, че предложението на БСП за прекратяване на процедурата е "незаконно", защото единствено кметът има правомощията да прекратява обществени поръчки.

Председателят на СОС обясни, че в момента общинската фирма "Софекострой" почиства "най-нежелания" район "Красна поляна". "За него години наред никой не е кандидатствал. Част от този район е и квартал "Факултета" - който е с много тесни улици и с много отпадъци. В момента там се чисти на цена от около 180 лв. на тон. Това е цена от миналата година".

Той изтъкна като причина за потенциалните проблеми факта, че в част от процедурите има само по един участник с висока оферта, което поставя под въпрос конкуренцията и икономическата обоснованост на цените. Частната турска фирма, предложила оферта за 4-ти район, в който влизат "Надежда", "Илинден" и "Сердика", е дала цена около 180 лв. на тон. "Тя е единственият останал кандидат за почистването там", обясни той.

На въпрос съществува ли реален риск подобна криза да се повтори в други райони на София, тъй като през декември изтичат временните удължения на договорите на сметопочистващите фирми в тях, Петров призова да се изчака "планът за справяне с кризата на Васил Терзиев, който се очаква в следващите 10 дни".

На въпрос как ще бъде решен въпросът с огромния дълг на "Топлофикация" той подчерта, че: "През последните 15-20 години "Топлофикация" е вкарана в спирала от дългове, от които трудно ще излезе. Това е проблем, който не е решен с години. Трудно ще се намери адекватно решение, освен ако не се намери външна фирма, която да поеме управлението".

По отношение на плановия ремонт на топлопреносната мрежа в квартал "Дружба 2" той обясни, че "това е лошо комуникиран ремонт". "Дали е наложителен този ремонт - по-скоро да. Но дали трябва да се направи през отоплителния сезон - по-скоро не. Този въпрос трябваше да бъде обсъден с нас - СОС, а и със софиянци. Не може да кажеш през септември, че от октомври до декември няма да има парно".

Петров обясни, че парното ще бъде пуснато, когато има три последователни дни с ниски температури, както е било досега.

                                                     

Други от От страната и света

София връчи първите награди за общинско здравеопазване

В навечерието на 7 април - Световния ден на здравето, Столична община връчи първите годишни награди „В името на живота", като отличи лекари и медицински екипи от общинската система

Моджтаба Хаменей е в безсъзнание и се лекува от "тежко" заболяване в град Кум

Това е първият път, когато доклад разкрива публично местонахождението на Хаменей Върховният лидер на Иран Моджтаба Хаменей е в безсъзнание и се лекува от "тежко" заболяване в град Кум

От днес в Румъния е в сила намалението на акциза върху дизела, цената падна със 7 евроцента

От днес в Румъния е в сила намалението на акциза върху дизела. Проверка на БТА от тази сутрин показва, че на повечето бензиностанции в центъра на Букурещ литър от горивото е с между 0,30 и 0

Столичният инспекторат започва масирани проверки на строителни обекти в район „Студентски“

Столичният инспекторат започва днес масирани проверки на строителни обекти на територията на район „Студентски", съобщиха от Столична община. Те се провеждат паралелно с текущия ежедневен контрол

Осъдиха ловец, гръмнал погрешка колега при хайка в гората

Ловец получи условна присъда за причинена смърт по непредпазливост на свой колега по време на лов.   Окръжен съд Кюстендил признава подсъдимия И. В. за виновен, че на 28 декември 2024 г

>