Повече пшеница за сметка на царевицата сеят тази година земеделците в Добричко

10.10.2025 18:35 Дияна Райнова
Вече са засети с пшеница 59 660 декара, като 52 310 декара са в община Добричка.

Сеитбата на есенниците – пшеница и ечемик, в област Добрич вече започна, съобщават земеделци. Смятат да засеят повече декари, вече е засята и повече рапица, добавят те.През миналата есен с пшеница бяха засети над 1,2 млн. декара.

"Това ще бъде за сметка на площите с царевица, която вече няколко години дава много ниски добиви", каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. „Предсеитбената подготовка вървеше малко трудно, заради сухата земя, над полетата се вдигаше много прах, докато се ореше. Дъждовете, които паднаха в региона, се отразиха много добре и на сеитбата и ще осигурят влага на пшеницата за поникне нормално", добавя тя.

Вече са засети с пшеница 59 660 декара, като 52 310 декара са в община Добричка.

Идва и времето за рентите, напомнят собствениците на земя, които вече обсъждат колко лева на декар ще получат.

„В област Добрич със сигурност ще има райони, където тазгодишните ренти ще са по-ниски, в други – ще се запазят на миналогодишните нива. Картината ще е шарена, „рисуват" я обаче в стил „Реализъм" получените добиви. Предполагам, че рентите за декар ще варират от 30 до 100-120 лева. Такава голяма разлика може да се получи за първи път", обяснява Жекова. Тя припомня, че в добри години е имало ренти от 150-170 лева на декар. Миналата година в област Добрич средната рента беше около 70 лева, като пак имаше разлики – между 60 и 100 лева.

„Има зърнопроизводители, които продължават да дават около 60 процента от приходите от декар за рента. Това, според мен, е неразумно. Например, тази година при добив около 250 кг от дка при царевицата, приходите от декар са около 90 лева, а разходите за декар царевица са между 120 и 150 лева, без да се включва рентата. Разходите включват амортизация, заплати, торове, видове технологии за обработка и др. Средният добив от декар при слънчогледа е около 180 кг. На пазара никой не проявява интерес да го купува, защото тази година няма масленост и е мръсен. Няма търговия и при пшеницата, защото няма пазари за износ. Цената й е около 360 лева за тон. При среден добив от културата тази година от около 500 кг от дка, по тази цена от дка приходът е около 180 лева, а разходите за дка са около 150 лева. Това определено е проблем за сектора", обяснява Жекова. Тя добавя, че има полета, на които царевицата се изоставя, тъй като при около 100 кг от дка не си струва комбайните да влизат в нивата, тъй като този добив не може да плати дори горивото им.

Други от От страната и света

Министър Найденов: Ще се следи всеки един цент къде минава и къде отива

Целта е да се приеме нов бюджет, за да може всички общини да приключат проектите си на 100%. Това заяви пред бТВ Николай Найденов, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството

Сарафов е потвърдил cътpyдничecтвo на българската прокуратура c eвpoпeйcĸитe пapтньopи на Консултативния форум в Хага

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов потвърди ангажимента на българската прокуратура за активно сътрудничество с европейските партньори във връзка с актуалната международна обстановка и

Търсенето на технологии с ИИ компенсира ефекта от митата на Тръмп върху търговията

Глобалната търговия е продължила да расте през 2025 г., въпреки въведените от Доналд Тръмп мита върху вноса, показват два нови доклада. Това развитие изглежда противоречи на очакванията

Арина, която преди 14 месеца прати десетки жени в болница с ботокс от Турция, още не е обвинена

Чакат се резултатите от фармакологичната експертиза на препарата Разпитват пострадали от цялата страна 14 месеца след като прати доста жени в болница след инжекции с ботокс

9 делфина и над 300 птици са открити мъртви на Северното Черноморие

Девет делфина и над 300 средиземноморски буревестници са открити мъртви в района на Северното Черноморие – от Шабленска Тузла до Дуранкулак. Тази нощ се е прибрал екипът на „Зелени Балкани"

>