Българи замесени в масови кражби на телефони в Англия, изнасят ги за Китай (Обзор)

07.10.2025 22:45 Павлина Трифонова
Джебчиите задигат буквално за секунди телефони от ръцете на собствениците им. СНИМКА: ЛОНДОНСКА ПОЛИЦИЯ

Престъпници спират да продават наркотици и се насочват към този бизнес,защото е по-доходоносен

Българи са участвали в мащабна схема за кражба на мобилни телефони в Англия, които се изнасят в Китай. Английската полиция съобщи, че е разбила международна група, за която се смята, че е успяла да контрабандира близо 40 хил. апарата само през последната година. Това се е случило по време на най-голямата операция срещу кражби на телефони, провеждана някога в историята на Обединеното кралство.

Полицията е атакувала едновременно десетки имоти,

в които се предполага, че се намират хора, замесени в престъпната схема. В един от тях е арестувана българска гражданка, чиято самоличност към момента не се съобщава, нито пък какво е било нейното участие. Общо 18 души са задържани и са открити над 2000 крадени устройства.

“Атакувахме престъпни мрежи на всякакво ниво - от улични крадци до международни групи, които изнасят десетки хиляди откраднати устройства от Обединеното кралство всяка година. Показахме колко сериозно се отнасяме към справянето с този проблем, но се нуждаем от повече помощ от индустрията. Призоваваме производители на телефони като Apple и Samsung да направят повече, за да ни подкрепят и да защитят своите клиенти, особено по отношение на сигурността на телефоните и повторната им употреба”, заяви полицейският командир Андрю Федърстоун.

Разследването е започнало миналата година, когато пострадала жена успява да проследи откраднатия си айфон до склад близо до летище “Хийтроу”. Тъй като е в навечерието на Коледа, тя използва помощта на бивш полицейски служител. Охраната на склада е склонна да им помогне и го отваря. Така става ясно, че в предназначени за износ колети е не само нейният телефон, но още 894. Всички те са увити във фолио, за да не бъдат засечени от системите за сигурност при проверка на пратките.

“Този случай стана отправна точка за разследване, което разкри международна банда, която може да е отговорна за износа на до 40% от всички телефони, откраднати в Лондон”, коментира инспектор Марк Гавин. Смята се, че тя е ръководена от двама афганистанци, отговаряли за събирането на устройствата от различни крадци и за изпращането им в чужбина. В схемата са участвали джебчийки и млади момчета, които се движат с електрически велосипеди и задигат буквално за секунди телефони от ръцете на собствениците им.

Обикновено те получавали между 200 и 400 паунда за краден айфон,

докато цената му в Китай стигала до 5000 долара. Причината е, че с предназначените за европейския пазар устройства успешно може да се заобиколи налаганата в интернет цензура от китайските власти. “Имаме информация, че някои престъпници спират да продават наркотици и се насочват към този бизнес, защото е по-доходоносен”, коментира зам.-министърът по въпросите на полицията Сара Джоунс. Това обяснява и защо броят на откраднатите телефони в Лондон почти се е утроил през последните 4 г. и вече е над 80 хил. годишно.

Други от От страната и света

Затвориха пътя Пампорово - Смолян заради свлачище

Затвориха пътя Пампорово - Смолян заради свлачище, съобщиха от АПИ. Ограничено е движението по път III-8641 Пампорово - Смолян в района на Райковски ливади, при км 4, поради свличане на земна маса

Аварирал тир затруднява движението по пътя София-Ребърково

Движението по път II-16 София - Ребърково в района на с. Луково се осъществява двупосочно в една лента, съобщиха от АПИ. Причината за затруднението в трафика е аварирал тежкотоварен автомобил

В Шанхай бе даден старт на международния потребителски сезон „Пазарувай в Китай 2026“

Вчера в Шанхай стартира международният потребителски сезон „Пазарувай в Китай 2026", както и седмото издание на „Фестивал на пазаруването" в града, организиран съвместно от Министерството на

Община Цар Калоян ще плати 26 000 лв. обезщетение на мъж, заради повредени 15 коли при наводнение

Община Цар Калоян е осъдена да заплати 26 000 лв. обезщетение на гражданин за щети от наводнение, след като Апелативният съд във Варна окончателно потвърди решението по делото. Това съобщи за БТА адв

Нашенци задръстиха пътя към Гърция пак

Интензивен е трафикът и по другите магистрали у нас Обстановката по пътя за Гърция вече не е спокойна. Има задръствания и забавянето е с около 30 минути

>