САЩ са близо до бюджетна парализа

28.09.2025 13:07
Долар Снимка: Pixabay

Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да се срещне в понеделник в Белия дом с четиримата водещи представители на Конгреса, един ден преди крайния срок за постигане на споразумение за финансиране на федералното правителство, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БНР.

Той ще разговаря с председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън и лидера на мнозинството в Сената Джон Тун, както и с лидера на демократите в Камарата Хаким Джефрис и лидера на малцинството в Сената Чък Шумър.

Конгресът е в патова ситуация, тъй като демократите, главно в Сената, отказаха да дадат необходимите гласове за приемането на мярка за финансиране, която би позволила на федералното правителство и подчинените му ведомства да продължат работа. В противен случай в полунощ в сряда ще настъпи временно спиране на работата им.

Демократите смятат, че имат лост за влияние и настояват за ключови здравни разпоредби в замяна на гласовете си, отбеляза АП.

Те искат удължаване на субсидиите, които помагат на хора с ниски и средни доходи да закупуват здравна застраховка по силата на Закона за достъпни грижи. Демократите също настояват за отмяна на съкращенията в програмата Медикейд, включени в основния финансов пакет на републиканците.

Републиканците заявяват, че тези искания са неприемливи и че са готови да разговарят по тези въпроси с демократите отделно от дискусиите за финансирането на правителството. Републиканската партия иска удължаване на текущото финансиране за седем седмици.

САЩ се доближиха до бюджетната парализа, след като на 19 септември, десет дни преди крайния срок, Сенатът на САЩ отхвърли временен бюджетен текст, предназначен да отдалечи тази перспектива, одобрен по-рано през деня от Камарата на представителите.

Времето притиска американските законодатели, тъй като е предвидено Конгресът да заседава едва в навечерието на крайния срок - 30 септември. Ако тогава не бъде приет текст, федералното правителство няма да избегне бюджетната парализа.

Това би означавало, че голяма част от федералните служби ще бъдат спрени, стотици хиляди държавни служители ще бъдат пуснати в принудителен отпуск, въздушният трафик ще бъде сериозно нарушен, а изплащането на социални помощи - силно затруднено, отбелязва АФП.

Информационните агенции припомнят, че по време на първия мандат на Тръмп се стигна до едномесечно спиране на работата на администрацията, най-дългото в историята на федералното правителство.

В САЩ финансовата година е от 1 октомври до 30 септември.

Други от От страната и света

БАБХ ще унищожи близо 6 тона храни заради изтекъл срок и нарушения в Димитровградско

Близо 6 тона храни и суровини ще бъдат унищожени заради изтекъл срок на годност и несъответствие с технологичните изисквания, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)

България е сред страните от ЕС с най-големи запаси от природен газ

България е сред държавите в Европейския съюз, които имат най-големи запаси от природен газ в подземните си газови хранилища, предаде БГНЕС. Измина месец от началото на войната на САЩ и Израел срещу

Един загина, а 17 пострадаха при катастрофи през изминалото денонощие

При катастрофи през последното денонощие в страната са пострадали 17 души, един е загинал, съобщиха от МВР на сайта си. Общо 15 са пътнотранспортните произшествията за последните 24 часа

НАП: Близо 47 500 дружества декларираха данъците си от старта на кампанията

Близо 47 500 дружества подадоха годишните си декларации за облагане с корпоративни данъци от старта на кампанията за обявяване на приходите на юридическите лица – 1 март до момента. До 30 юни 2026 г

Задържаха двама в Монтанско по подозрения за купуване на гласове

Двама души в Монтанско са задържани при акция за полицията за предотвратяване на престъпления срещу политическите права на гражданите, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана

>