В световния ден на музиката симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон

24.09.2025 16:25
Празничната вечер ще започне с „Празненство" от Красимир Тасков.
Солист ще е виртуозната перкусионистка Василена Серафимова

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон на 1 октомври в зала „България". Сряда е необичаен ден за концерт на Радиосимфониците, но на тази дата се празнува Международният ден на музиката.

Главният диригент Константин Илиевски е подготвил впечатляваща програма – българска творба, премиерен концерт за маримба и мащабната симфония „Титан" на Малер. Солист ще е Василена Серафимова.

Празничната вечер ще започне с „Празненство" от Красимир Тасков. С изпълнението на жизнерадостното произведение, записано от Радиосимфониците, те ще честват 70-годишнината на един от най-значимите съвременни български композитори и пианисти, автор на множество камерни, оркестрови и солови творби, както и на концерти за различни инструменти. Музиката му съчетава ярка емоционалност, изискано майсторство и силна връзка с националната традиция.

Програмата продължава с българската премиера на Концерт за маримба и оркестър от Гийом Конесон. Произведението на един от най-ярките съвременни френски композитори завладява със своята колоритност и ритмична енергия, а маримбата става един от най-екзотичните оркестрови инструменти.

Солист ще е виртуозната перкусионистка Василена Серафимова, чието майсторство превръща този инструмент в истински разказвач на емоции. Солист, импровизатор, камерен музикант, композитор и педагог, Василена виртуозно преминава между жанрове, формати и континенти и приема предизвикателството да изпълнява премиерно произведения, написани за нея от имена като Гийом Конесон, Румен Бояджиев-син, Тома Енко, Хидео Кобаяши, Христо Йоцов и др.

Художествен директор на фестивали в България и Франция, професор във Висшето училище по музика в Лозана и гост-преподавател в Консерваторията в Сан Мор, създател на собствена серия палки с Vibrawell Mallets, Василена Серафимова защитава и работи за една жива и свободна перкусия — перкусията на съвременния свят.

Малеровата симфония „Титан" ще е мащабният финал на концерта. Монументалната творба на младия композитор, превърнал се в един от гигантите на късния романтизъм, преплита лирика, драматизъм и грандиозни оркестрови разгръщания. Наречена „Титан" заради размаха и силата на музикалното послание, тя се нарежда сред най-обичаните Малерови творби от публиката по цял свят.

Други от Възход и падение

46-годишният актьор Джеймс Рансън се е самоубил

Почина Джеймс Рансън - актьорът, който изигра ролята на Зиги Соботка в сериала на HBO "Наркомрежа" (The Wire). Той бе едва на 46 години, съобщава БТА. Медицинската служба на окръг Лос Анджелис съобщи

„Аватар: Огън и пепел" оглави боксофисите в САЩ с 88 млн. долара в дебютния си уикенд

Tретата част от поредицата „Аватар" на режисьора Джеймс Камерън събра около 88 милиона долара в боксофиса в САЩ този Уикенд, предаде CNN.  Премиерата не оправда очакванията на анализаторите

Мария Цънцарова с първи думи: Свалена съм от ефир

Винаги съм се старала, ако нещо съществено не е казано във вечерните новини, зрителите на сутрешния блок да го чуят, написа бившата вече водеща Последните ми думи като водещ на сутрешния блок в

Почина Даян Хоулчек - бившата съпруга на Чък Норис

Даян Хоулчек, бившата съпруга на актьора и майстор на бойните изкуства Чък Норис, е починала на 84-годишна възраст, съобщи сайтът TMZ, като се позовава на сина ѝ Майк Норис

Соломон Паси на 69, прати Гергана и децата на ски, той – при майка си за съвет

Соломон Паси ще посрещне в уединение и размисъл своя 69-и рожден ден. Улеснен от пълноправното членство на България в Шенгенското пространство, бившият външен министър изпрати жена си Гергана и

>