Българско видеомапинг шоу беше отличено със сребърна награда на конкурс в Шанхай

20.09.2025 12:22
Шоу на MP-Studio върху тв кулата в Берлин Снимка: Архив

Българско видеомапинг шоу беше отличено със сребърна награда в международния конкурс за светлинно изкуство в Шанхай - Shining Shanghai (Сияещият Шанхай). Видеомапинг произведението на българското MP-Studio беше избрано сред 154 творби на артисти от 32 държави, съобщават от MP-Studio.

Произведението носи заглавието „Пеперуда: Призив за дъжд" и е било създадено за архитектурния комплекс „Шенюли", разположен в сърцето на квартал Дзин'ан в Шанхай.

Аудиовизуалният спектакъл е селектиран сред общо 154 творби, създадени от 145 артисти, от 32 държави, на 6 континента. В състава на журито са 19 специалисти в сферата на дигиталните изкуства, а останалите победители са от Испания, която получи златно отличие и Китай и Германия, на които бе присъдено бронзово отличие.

Тазгодишната тема на водещия шампионат беше „Луминесцентни корени: Истории от дома" и предизвиква артисти от цял свят да преведат ДНК на своите народи в поезия от светлина, като разкажат богатите истории, съпътстващи техните земи и култури. Спектакълът на MP-Studio представя вкоренения в българските традиции ритуал за дъжд „Пеперуда", като изследва климата, паметта и колективния призив на народа, пише БТА.

Това е второто отличие, което българското студио за дигитално изкуство печели в Китай. През 2023 г., MP-Studio спечели златното отличие в Международния конкурс за светлинно изкуство в 30-милионния град Чонгчинг, с шоуто си Metamorph. Спектакълът е вдъхновен от новелата на Франц Кафка – „Метаморфозата", а в главната роля е Орлин Павлов.

Видеомапинг спектаклите на победителите в Shining Shanghai ще бъдат проектирани между 28 септември и 7 октомври 2025 г. и се очаква да бъдат гледани от повече от 2,6 милиона души на живо и над два милиарда души онлайн, допълват от екипа на MP-Studio.

Други от Възход и падение

Лошото зайче на рапа Бед Бъни разби кода на Тръмп

31-годишният пуерториканец се превръща в либерална знаменитост, за която цял свят говори и слуша, дори да не разбира какво казва Дори тези, които не се интересуват от американски футбол

Капки сълзи за Вики в “Капките”, но не защото е изоставен, а бе най-добрият!

Исторически рекорден старт на шоуто Единственият участник в "Като две капки вода", който е непознато име - Виктор Тодоров, разплака публиката и събра вота на журито и зрителите в първия епизод от

“Димо Алексиев, добре дошъл!”, приветстваха го в пазарджишкия театър

“Димо, успяхме! Добре дошъл” - с тези думи директорът на Драматично-кукления театър “Константин Величков” в Пазарджик Димитър Баненкин приветства новия актьор в трупата - Димо Алексиев

Честит рожден ден на Валентин Хаджиев!

За Родопите има много легенди и митове, но за истинската и съвременна история от сърцето на величествената планина разказва точно и професионално кореспондентът ни в Смолян Валентин Хаджиев

На 17 януари рожден ден имат

Антонина Стоянова, учредител и председател на фондация “Ценности” и академия “Живей елегантно” Антон Станков, адвокат, бивш министър на правосъдието Румен Симеонов, банкер

>