Почина отец Иван от Нови хан, създал приюти за хората в нужда

15.09.2025 11:36
Отец Иван

Почина отец Иван от Нови хан, който от години се грижеше за хора, изпаднали в беда. Това потвърди кметът на село Якимово Георги Георгиев пред Нова тв.

Духовникът беше посветил последните няколко десетилетия от живота си да помага на хора в беда и с тежка житейска съдба.

През годините 80-годишният отец успя да създаде приюти в три села - Нови хан, Якимово (Монтанско) и Коняво (Кюстендилско), където настаняваше хора в нужда. 

Последните години обаче отецът се сблъска със сериозни проблеми. Един от най-тежките моменти беше през 2014 г., когато катастрофира между пловдивското село Цалапица и град Съединение. След инцидента свещеникът беше с травма на главата, гръдния кош, счупена на две места бедрена кост на десния крак и тежък проблем на меките тъкани на подбедрицата. Месеци отне, докато духовникът се възстанови и да проходи самостоятелно.

След това на няколко пъти отец Иван влизаше в болница и му откриха диабет. Отчето припадна по време на летен лагер и се появиха усложнения с кръвното налягане. Преживя и два инсулта, след които част от лицето му се парализира и изпитваше затруднения да говори.

Последно имаше проблеми със зрението, които трябваше да бъдат решени с операция, но се оказа, че интервенцията е опасна за здравето му и лекари отказаха да я извършат.

Други от От страната и света

Йотова: Да пазим езика - дори AI без думите ни е мъртва машина (Обзор)

Буквите са нашето гордо завещание, обяви президентът пред учени от цял свят, които събра на Международния форум за кирилицата Кирилицата е непреходен символ и има безспорно бъдеще в дигиталната ера -

Илияна Йотова: Във времето, в което живеем, имаме нужда от повече духовност

Във времето, в което живеем, в което технологиите навлизат със скоростта на светлината в нашия живот и сме започнали да си говорим по-често с изкуствения интелект

Вижте състоянието на пътищата тази вечер

Информация за състоянието на републиканските пътища към 17:30 часа на 25.03.2026 г. I. МЕТЕОРОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА: Температурите са в интервала от +2°С до +20°С. Времето над страната е слънчево

Андрей Гюров: Пандемията показа, че мерките на калпак не работят

Ковид пандемията ясно показа, че „мерките на калпак" не работят. Нашият подход в настоящия момент е различен - той е целенасочен и стъпаловиден, в зависимост от развитието на кризата

Сашка Братанова няма с какво да живее, а пожизнена пенсия трябва да гласуват новите депутати

Актрисата от "Момчето си отива" с неудобство помоли за помощ във фейсбук "Мили хора, с които сме заедно на моята страница. Обръщам се към вас със следната молба

>