Димитър Радев вече и в управата на ЕЦБ, а България ще има глас в решенията за еврозоната

12.09.2025 17:12
В публикация в социалните мрежи Кристин Лагард посочи, че след малко повече от 100 дни България ще се приседини към еврозоната и публикува снимка, на която се ръкува с Димитър Радев.

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев вече е част от Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). Това обяви шефката на европейската банка Кристин Лагард след двудневно заседание за определяне на лихвените равнища, които останаха без промяна.

Лагард приветства Димитър Радев, който ще участва като наблюдател в заседанията а Управителния съвет на ЕЦБ, а от 1 януари 2026 г., когато България влиза в еврозоната, ще е пълноправен член.

„България ще получи право на глас по важни решения за монетарната политика и икономическата стабилност на еврозоната от 1 януари", подчерта Лагард. И допълни, че еврото ще донесе значителни ползи за страната ни, като акцентира върху ролята на ЕЦБ за поддържане на ценова стабилност в средносрочен план. „България ще стане част от пазар с 350 милиона потребители, което ще отвори нови хоризонти за бизнес, инвестиции и растеж", каза тя.

Лагард припомни, че в миналото други страни са имали притеснения при преминаването към еврото, но реалността е показала сериозни ползи - улеснена търговия, по-ниски трансакционни разходи и по-висока мобилност за гражданите. Шефката на ЕЦБ обърна внимание на това, че България вече е предприела мерки за управляем преход към еврото, което дава възможност на потребителите да проверят коректността на превалутирането. И призова властите да следят строго за спазването на правилата.

Други от От страната и света

Обвиниха турчин за контрабанда на златни и платинени накити през "Капитан Андреево"

Окръжната прокуратура в Хасково привлече като обвиняем 45-годишен турски гражданин за контрабанда на златни и платинени накити през Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево"

Кметът на Русе отличи млади състезатели по мотокрос

Кметът на община Русе Пенчо Милков се срещна с младите таланти по мотокрос Филип Кашов и Владиян Цветков, състезатели на СК „Годзила МХ" – Русе. Те бяха отличени преди дни на годишната церемония на

30-годишен от Генерал Тошево, пребил местен фотограф до смърт, е пуснат с мярка „Подписка"

Окръжният съд в Добрич измени взетата спрямо 30-годишен мъж мярка за неотклонение от задържане под стража в подписка. Мъжът е привлечен в качеството на обвиняем по досъдебно производство за

Пускат зелен билет от 1 лев за пътуване в София заради мръсен въздух

Той ще ваци в събота, неделя и понеделник За първи път през този сезон Столичната община въвежда зелен билет за пътуване в градския транспорт, който ще важи за събота, неделя и понеделник

В клиповете на задържания в София мъж имало и с деца под 10-годишна възраст

Софийска районна прокуратура обвини и задържа 29-годишен мъж, разпространявал порнографски материали, изобразяващи деца. Събраните до момента доказателства сочат, че в периода от 01.09.2025 г. до 19

>