Радев: Ядрената ни енергетика трябва да се развива с активното участие на експертите и с ясни цели

02.09.2025 15:07

Развитието на ядрената енергетика в България изисква определяне на ясни цели и разчети, гаранции за безопасност, като водещи трябва да са участието и оценките на експертите. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща на „Дондуков" 2 с представители на ръководството на Българския атомен форум (БУЛАТОМ).

В рамките на разговора беше обсъдена необходимостта от осигуряване на условия за устойчиво развитие на ядрената енергетика у нас и позицията на БУЛАТОМ по темата. Участниците в разговора се обединиха около мнението, че е нужна дългосрочна държавна политика за постигане на енергийна автономност и устойчивост чрез развитието на ядрената енергетика като източник на базова енергия с ниско въздействие върху околната среда. Държавният глава открои усилията на президентската институция и назначените от него служебни правителства за гарантиране на стабилност и предвидимост в развитието на българската енергетика, включително чрез разработената от кабинета на Гълъб Донев в началото на 2023 г. стратегия за сектора. През 2022 г. по време на служебното правителство беше подписано споразумение с „Уестингхаус" за диверсификация на ядреното гориво, както и взето решението „Фраматом" също да доставя ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй".

Във връзка с планираното строителство на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй" държавният глава открои необходимостта от навременното обучение и подготовката на достатъчно български специалисти и експерти, които да участват както в изграждането на съоръженията, така и в тяхната безопасна експлоатация и поддръжка впоследствие. На срещата беше посочено, че при липса на ясна финансова рамка и информация за крайната цена за изграждането на новите ядрени блокове, отлагането на процеса във времето е предпоставка за по-високи разходи заради възможна инфлация.

Обща бе позицията, че страната ни следва да има високо ниво на амбиции за развитие на ядрената си енергетика, предвид своя над 50-годишен доказан опит в експлоатацията на ядрени съоръжения при спазване на най-високите стандарти за безопасност. Определянето на конкретни приоритети с ясни цени, срокове и етапи на изграждане на ядрени мощности с дългосрочна перспектива са от ключово значение за гарантирането на енергийната сигурност на страната, бе общото мнение на участниците в разговора.

По време на срещата бе отчетено нарастващото потребление и търсене на енергия както в национален, така и в глобален план. Тази тенденция, както и амбициите за постигане на климатична неутралност до 2050 г. налагат планирането на инвестиции в надеждни и ефективни базови мощности, каквито са ядрените електроцентрали. Президентът припомни отстояваните от него позиции на заседанията на Европейския съвет през 2021 г. и значението на постигнатия т. нар. ядрен алианс в Европа, в който Франция и България поеха водеща роля с подкрепата на още осем европейски държави инвестициите в ядрена енергетика да се признават за устойчиви и зелени.

Президентът поздрави представителите на БУЛАТОМ за проведената у нас тази година Международна ядрена конференция, по време на която водещи експерти от цял свят обсъдиха перспективите и предизвикателствата пред ядрената индустрия на световно равнище.

Други от От страната и света

Във Враца двама отпаднаха от надпреварата за новия парламент според решения на РИК

Двама бяха заличени като кандидати за парламента на изборите на 19 април от РИК във Враца. Комисията определи, че независимият кандидат Галин Илиев Тодоров не е представил до крайния срок всички

Китайският производител на тежка техника Zoomlion откри нов завод в Унгария

Китайският производител на тежка техника Zoomlion откри в сряда първия си локализиран завод за интелигентно производство в Европа, разположен в западноунгарския град Татабаня

Решено: Автобусите по общинските транспортни схеми няма да са задължени да спират на автогарите

Благодаря на комисията и народното представителство, за това което постигнахме днес, защото когато националният девиз "Съединението прави силата", е в действие, резултатите са добри

Нов зам.-председател има Окръжен съд - Пазарджик

Съдия Иванка Илинова встъпи в длъжност като заместник-председател на Окръжен съд - Пазарджик и ръководител на Търговското отделение Съдия Илинова поема ръководната функция след решение на Съдийската

ОИЦ – Русе финализира информационната си кампания за европейско финансиране през 2026 г.

Областният информационен център успешно финализира поредицата от информационни срещи на тема „Актуални и предстоящи възможности за европейско финансиране през 2026 година"

>