Върнаха в ареста Никола, който помете петима с АТВ на Слънчев бряг (Обзор)

22.08.2025 22:45 Димчо Райков
Хората от протеста в Пловдив настояваха Никола Бургазлиев да бъде върнат в ареста. СНИМКА: НИКОЛА МИХАЙЛОВ
НИКОЛА БУРГАЗЛИЕВ

Остава тежко състоянието на майката и малкия Мартин, ранени при инцидента в Слънчев бряг

Бургаският окръжен съд прати в ареста 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август по обед помете петима души с АТВ на алея в Слънчев бряг.

След решението на съдия Ангел Гагашев, с което мярката "домашен арест", издадена му от Несебърския съд, бе променена на "задържане под стража", се чуха ръкопляскания от протестиращите пред съдебната палата в Бургас.

Сред тях бяха и близките на майката Христина и 4-годишния син Мартин, които са в кома след сблъсъка с АТВ-то. "Докато Мартин мърда ръчичката и дава признаци на живот, за Христина лекарите не дават надежди", каза майката на пострадалата. Протести в защита на семейството имаше и в Пловдив, и в София.  

"Съжалявам за случилото се", каза Никола в съдебната зала. Обвинението срещу него бе преквалифицирано от причиняване на средна телесна повреда в тежка или дори смърт", каза прокурор Христо Колев минути преди да се гледа мярката. При това положение Бургазлиев го грози затвор от 15 до 20 г.

"От самото начало прокуратурата е поискала задържането под стража на Никола Бургазлиев. Това не бе уважено от районния съд в Несебър в лицето на съдия Никола Дойчинов", каза прокурор Колев. По безспорен начин било доказано с ДНК експертиза, че Бургазлиев е дал оригиналната проба за алкохол и наркотици.

Младежът бе пуснат под домашен арест два дни след инцидента в Слънчев бряг. Според съда в Несебър нямало опасност той да се укрие.

Сред пострадалите има 3 деца. 4-годишният Марти и майка му от Пловдив са в най-тежко състояние в реанимацията на бургаската болница. Другите две ранени деца, на 6 и 12 г., са първи братовчеди на Марти.

МВР започва вътрешна проверка след твърдения на близки на пострадалите, че случаят се прикрива, тъй като родителите на Никола Бургазлиев работят в полицията. Резултатите от автотехническите експертизи трябва да дадат окончателен отговор дали проблем със спирачките е причина за инцидента. Стана ясно, че той имал книжка от 3 месеца.

Други от От страната и света

Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по преработения Бюджет 2026

"Имахме изключително ползотворна работа, в резултат на което можем да кажем, че синдикат, бизнес и правителство постигнахме съгласие по Бюджет 2026 г. Вчера те проведоха среща помежду си

Министерството на културата: нарушенията от одита на Сметната палата не се отнасят за мандата на днешния министър

Във връзка с появила се в някои медии днес информация относно одитния доклад на Сметната палата за 2024 г. Министерството на културата подчертава, че посочените нарушения се отнасят до период

Кметът на Враца Калин Каменов: Шепа неграмотни копейки тормозиха семейството ми, ще ги съдя!

Сигнал в прокуратурата за издевателство над семейството му ще подаде днес кметът на Враца Калин Каменов. За това съобщи той в профила си във фейсбук. Привърженици на партия "Възраждане" са тормозили

Разкриха наркооранжерия във Варна

В рамките на национална операция по линия противодействие разпространението на наркотични вещества, полицията във Варна разкри поредна наркооранжерия, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция

КМГ: Airbus ще използва нискоорбитална сателитна интернет услуга на Китай

Airbus подписа споразумение за пазарно сътрудничество за използването на сателитната интернет услуга Spacesail, съобщиха от неговия разработчик Shanghai Spacesail Technologies, съобщи КМГ

>