Безводие мъчи и Пловдивско, в Зелениково забравиха за душ и пералня

15.08.2025 20:59 Радко Паунов
В някои населени места у нас хората се вдигнаха на бунтове заради липсата на вода. Кадър: Нова телевизия

Не е само Плевен и Северна България, където няма вода. В Пловдивско открай време има населени места, които също се мъчат. Някои вече са привикнали. Но повечето са непримирими.

Как се живее без вода, питат хората от пловдивското село Зелениково, разположено в полите на Средна гора. Чешмите им са сухи, жителите мъкнат туби от магазините, а за душ и за пускане на пералня не могат и да мечтаят. Къпят се със слънчева вода, която едва набавят кой от кладенец, който от сонда на съсед.

"Понякога идваше съвсем малко, а напоследък изобщо. В долния край на селото едва, едва тече", оплакаха се жители пред "24 часа".

От миналия петък тотално спряла. "Капчица няма. Така беше и миналото лято", казва Радка Гогова, уважаван учител. Никой не разяснявал на хората причината. Чували версии, че подменяли помпите, но историята с безводието всяко лято се повтаряла.

"Реката е пресъхнала, къде се губи водата - не знаем", чудят се те. Някои са приспособили към кладенците си хидрофори, други ползвали от сондите. Но не всички имали такива. "Миналата година дойде редовно чак през октомври-ноември. Казват ни да се молим за дъжд. Но проф. Георги Рачев ни отчая с прогнозата, че такъв не се очаква", коментират зелениковци, които през лятото стигат близо 400 души.

Кметът на община Брезово Калин Калапанков, към която се числи Зелениково, обяснява, че е ремонтиран съществуващият дренаж в селото и се очаква скоро да бъде пуснат в експлоатация.

И в други населени места в Пловдивско страдат от безводие. На режим от 20 юни до 20 август са в асеновградското село Тополово. Водата спира от 22 до 6 сутринта и след това от 11 до 17 часа заради намален дебит на водоизточика.

За по 2 месеца през лятото режим е въведен и в селата Червен, Долнослав, Добростан и Леново, също в община Асеновград. В Леново и Добростан ограниченията са през деня, в другите две населени места вода има само по няколко часа, нощем спира. Най-жестоки са ограниченията в хисарското село Кръстевич – там вода има по 3 часа през ден.

Някои припомнят думите на пророчицата Ванга, която предупреждавала, че ще дойде време, когато водата ще се затваря в буркани.

"Преди 30 години не повярвахме, но ето, че предсказанията й се сбъдват. Тя казваше също, че и пчелите ще почнат да умират и това вече го наблюдаваме", коментират жители от засегнатите села.

В община Раковски нямат режим на питейна вода, но земеделци се оплакват от голямата суша.
"Всичко е спаружено, изсъхнало и заминало", твърди фермерът Калин Йовчев, който отглежда 1000 дка слънчоглед. Отчаян е за реколтата. Горещите вълни с температури над 40 градуса били пагубни. Спирала вегитацията и не може да изхрани семката, която дава масленост. Липсата на семка води до липса на олио", твърди Йовчев. В други години изкарвали по 350 кг от декар, сега се очаква да паднат на 100 кг.
По-малко слънчоглед ще доведе до дефицит, а оттам и до скок на цената на олиото, предричат производители.

Други от Регион

Шестима задържани при спецакция в област Пазарджик

С полицейски заповеди за срок от 24 часа са задържани 6 лица и са разкрити 14 престъпления при проведената вчера специализирана полицейска операция в Пазарджишко

Оставиха зад решетките ревнивеца, блъснал нарочно бременната си бивша жена в Старозагорско

Магистратите в Пловдив се опасяват, че ако го пуснат, може да извърши друго престъпление или да се укрие, тъй като е криминално проявен и избягал от мястото на катастрофата Пловдивският апелативен

Арестуваха собственик на магазин в Асеновград, продавал фалшиви дрехи, обувки и чанти

Множество стоки, имитиращи марки на известни производители, са иззети при спецакция в Асеновград, съобщиха от МВР. Полицейската проверка в магазин в квартал "Баделема" вчера установила да се

Пращат в психиатрия Петко от Иганово, който наряза гумите на 36 коли и стреля по хора

Жителите се страхуват, не искат 57-годишния мъж да се връща в селото 57-годишният Петко Иванов от карловското село Иганово ще бъде изпратен за месец в психиатрично заведение, научи "24 часа"

8 г. не могат да осъдят двама мъже за ферма с 278 растения марихуана в Скутаре

Георги Димов и Петър Кръстев се явиха в залата, но се оказа, че единият от тях не е получил документите за делото 8 години след като полиция разби голяма ферма за марихуана в пловдивското село

>