Разработиха интелигентна система за контрол на болести, пренасяни от комари

10.08.2025 18:14
Комар СНИМКА: Pixabay

Учени от Китай постигнаха пробив в превенцията на заболявания, пренасяни от комари, като създадоха интелигентна система за наблюдение на комари-вектори. Технологията, разработена от екип, ръководен от проф. Чън Сяогуан от Южния медицински университет, вече се използва в редица общности в провинция Гуандун, съобщи агенция Синхуа, цитирана от БТА.

В епидемиологията вектор е организъм, който сам по себе си не причинява болест, но разпространява зараза, като пренася патогени от един приемник към друг. Класически пример е маларийният комар, който служи като вектор за разпространението на болестта малария, като пренася маларийния плазмодий между хората. Плазмодият е безвреден за комара, но предизвиква малария у хората.

Прецизното наблюдение е ключово, тъй като болести като чикунгуня се разпространяват основно чрез ухапвания от комари от вида Aedes. Досегашните методи обаче имат ограничения – капаните за възрастни комари улавят само екземпляри, които не са се хранили с кръв, докато капаните за яйца засичат само вече кръвосмучещи и снасящи яйца комари.

„Нашата иновация комбинира две устройства за наблюдение, които работят координирано и в реално време с висока ефективност“, обясни проф. Чън. Автоматизираните монитори използват примамки, имитиращи човешки мирис, за да улавят комари преди хранене, а интелигентните капани за яйцеснасяне разполагат миниатюрни водни басейни, в които се засичат бременни комари от вида Aedes albopictus. Ефективността им е четири пъти по-висока от тази на традиционните капани.

Полевите тестове показват впечатляващи резултати. Още през първата седмица от работа системата регистрира необичайни скокове в плътността на популацията в няколко района и издаде автоматични препоръки за целенасочени мерки. „Ръчното улавяне на комари забавяше анализа, но сега предупрежденията в реално време чрез компютърен облак значително ускоряват дезинфекционните реакции на местно ниво“, посочи Чън.

След внедряването на системата е отчетено близо 40% намаление на броя на уловените възрастни комари в ключови зони. В момента технологията се прилага в няколко района на провинция Гуандун и представлява важна стъпка напред в борбата с болестите, пренасяни от комари.

Други от Докторе кажи

Здравното министерство интегрира система за киберсигурност в областни и университетски болници

Министерството на здравеопазването започва интеграцията на националната система за киберсигурност в областни и университетски болници в страната. Това е ключова стъпка в защитата на здравните данни и

Азис застава зад тазгодишната национална АнтиСПИН кампания

Певецът Азис застава зад тазгодишната Национална АнтиСПИН кампания. Нейното мото този път е „Това не го казвай! Докажи любовта с грижа!". Със съдействието на Българската национална телевизия

Система с изкуствен интелект прави образна диагностика в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов"

Великотърновската областна болница е първото лечебно заведение в региона, което разполага с интегрирана система с изкуствен интелект, която разпознава находки при рентгенови и компютърно-томографски

Началникът на ВМА отваря вратите за бъдещи военни медици

От 16 до 20 февруари 2026 г. ще се проведат Дни на отворените врати за кариерно развитие във Военномедицинска академия (ВМА). Инициативата се провежда за четвърта поредна година с цел да бъдат

Вирусът Нипа - много смъртоносен, но слабо предаван

Наречен на името на селото в Малайзия, където е бил идентифициран за първи път, вирусът нипа е инфекциозно заболяване, предавано главно от прилепи, често смъртоносно

>