"Левски" №1 в Европа

08.08.2025 21:14 Симеон Демирев
Рупанов ликува със съотборници и фенове след гола си в последната минута. СНИМКА: ГЕОРГИ ПАЛЕЙКОВ
Рупанов надскача бранител на “Сабах” и праща топката във вратата на съперника за кеф на всички “сини” фенове. СНИМКА: ГЕОРГИ ПАЛЕЙКОВ
Мустафа Сангаре не спря да тормози бранителите на азербайджанския тим. СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ
Резервите, пуснати от Веласкес, бяха в основната на успеха над “Сабах”. Първо влезе Рилдо (на снимката), а по-късно и Мазир Сула, който центрира за гола на Рупанов.
Светослав Димитров (вдясно), момчето, което пострада като доброволец при пожарите през миналата година в Сакар и имаше 75% изгаряния по тялото, изгледа двубоя от един от първите редове. СНИМКА: STARTPHOTO.BG

"Сините" са единственият тим в турнирите на УЕФА, който още не е пуснал гол в редовното време

“Левски” е единственият отбор в европейските турнири, който не е допуснал гол в редовното време след изиграване на 5 срещи. Българският вицешампион бе близо до коронния си резултат през кампанията 0:0, както приключиха всичките им досегашни срещи от Лига Европа с израелския “Апоел” (Беер Шева) и “Брага” и срещу “Сабах” в първи мач от предварителен кръг III на Лигата на конференциите, но както се пее в един от любимите рефрени на столичани - “пазете се от Гунди от последните секунди”, в ролята на иконата на “Левски” влезе 21-годишният Борислав Рупанов, който отбеляза победния гол във финалния акорд на срещата - в 8-ата мин от добавеното време. Направи го 12 мин след като се появи в игра, като последен жокер за треньора Веласкес.

Попадението бе първо за “сините” от началото на кампанията в редовно време. А с него бе прекъсната и една негативна серия - 5 двубоя в Европа без отбелязан гол в редовно време, започнала преди 2 г., когато столичани отстъпиха 0:2 на “Айнтрахт” в плейоф за влизането в същинската фаза на третия по сила турнир на УЕФА. И продължи още 360 мин - срещу “Апоел” (Беер Шева) и “Брага”.

След двубоя с 5-ия от първенството на Азербайджан пък треньорът на “сините” Хулио Веласкес се изравни с един от бившите наставници на отбора - Николай Костов. Испанецът вече 5 мача няма загуба в Европа, колкото постигна и българският спец през 2023 г., преди да загуби от споменатия вече клуб от Франкфурт.

“Това е сбъдната мечта за мен. Много съм щастлив, че помогнах на отбора. Във всеки мач се старая да влизам и да давам максимума. Тази публика е невероятна и можем само да се гордеем, че я имаме”, каза големият герой на “сините” Рупанов след срещата с носителя на купата на Азербайджан.

21-годишният нападател бе привлечен в “Левски” от Станимир Стоилов преди 3 г. Преди това е част от академията на “Лудогорец”. Мъри забелязва таланта и дори му гласува доверие в няколко срещи, въпреки че още е тийнейджър. При следващия треньор на “сините” Николай Костов Рупанов отново получава малко шанс. А през миналата година, по времето на Станислав Генчев, бе пратен под наем в новака “Септември”, където се скъса да бележи. И бе върнат на “Герена” през лятото.

За първи път от началото на кампанията в Европа столичани бяха в различна роля - на фаворит. Това като че ли изигра малко лоша жега на “сините”, които представиха най-слабото си първо полувреме за целия сезон.

Реваншът със “Сабах” е след седмица. Изчисления на суперкомпютър пък твърдят, че “сините” не би трябвало да имат проблеми със съперника и да стигнат плейофа в третия по сила турнир на УЕФА.

Според машината шансовете на водения от Веласкес столичен тим да продължи напред към заключителната битка в състезанието са 75%.

Българският вицешампион обаче много трябва да внимава в Азербайджан. Воденият от добре познатия у нас тим на Валдас Дамбраускас имаше няколко положения, а отборът е един от най-резултатните в Европа - 12 гола до момента, като единствено срещу "сините" не отбеляза през тазгодишната кампания.

"Попадението в 98-ата мин не е късмет, а плод на усилията през целия мач", каза пък треньорът на българския тим Хулио Веласкес, за когото това бе първи успех в среща от турнир на УЕФА.

"Заслужавахме да победим с по-голям резултат, 2:0 или 3:1", добави още испанският предводител на столичани.

Победителят от двойката "Левски" - "Сабах" ще играе в плейоф за влизане в Лигата на конференциите срещу АЗ (Алкмаар). Нидерландският тим капарира билета за последното стъпало след успех 3:0 в първия мач над "Вадуц" от Лихтенщайн.

Други от Футбол

Пак не дадоха дузпа за "Берое" при игра с ръка в мач с Локо (Пд)

"Берое" и "Локо" (Пд) завършиха 0:0 в мач от последния кръг на редовния сезон в Първа лига, игран в Стара Загора. Двата отбора създадоха редица ситуации за отбелязване на гол

Треньорът на ЦСКА: "Левски" игра с четирима централни защитници

Треньорът на ЦСКА Христо Янев остана доволен, че отборът му успя да пробие сгъстената защита на "Левски" и да стигне до равенството 1:1 в дербито. "Знаехме

"Синият" капитан: Яд ни е за равенството с ЦСКА, изтървахме 2 точки

Капитанът на "Левски" Георги Костадинов изрази разочарование, че "сините" не успяха да задържат минималния си аванс в дербито с ЦСКА и допуснаха късен изравнителен гол за крайното 1:1

ЦСКА изравни вечното дерби в последните секунди, вратарят с асистенция (Снимки)

ЦСКА изравни на "Левски" в 4-ата минута на добавеното време. Вратарят Фьодор Лапоухов спечели високата топка след ъглов удар и топката попадна на крака на Леандро Годой, който вкара за 1:1

Пуснаха допълнителни билети за вечното дерби

ЦСКА информира, че билетите за блокове 43, 44 и 45 от Сектор Г, както и тези за блокове 32 и 33 от Сектор В на Националния стадион „Васил Левски" за днешния двубой между ЦСКА и "Левски" от 30-ия кръг

>