Влизат в сила промените в Закона за движение по пътищата

05.08.2025 11:53
Обнародваха промените в Закона за движението по пътищата Снимка: Pixabay

Официално са обнародвани последните промени в Закона за движението по пътищата в днешния брой 64 на Държавен вестник.

Законът предвижда по-сериозни санкции за шофьори, управлявали под въздействието на алкохол или наркотици, както и нови мерки за контрол на пътя.

След влизането в сила на промените и общинските камери, и камерите на тол системата ще могат да установяват превишена скорост.

Тол камерите ще засичат средна скорост на около 50 участъка по магистралите и скоростните пътища, които ще бъдат определени впоследствие. Вече всички камери на общините ще бъдат директно свързани със системата на МВР. Без промяна остава ограничението от 140 км/ч за движение по магистралите.

 От сега нататък няма да може да се премине технически преглед, ако преди това не са платени всички глоби по електронни фишове.

Вече небрандирани патрулки с униформени служители ще излизат на пътя и те не само ще засичат превишена скорост, но и ще имат право да глобяват.

Шофиране в извънградски условия с над 40 км/ч над разрешеното води до глоба от 600 лева и отнемане на свидетелството за управление на МПС за 2 месеца.

Други от От страната и света

Борисов: За да не ни заличат, призовах за тази оставка днес (На живо)

За да не ни заличат, призовах за тази оставка днес. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Мечтата на младите хора да пътуват, не само по река Дунав и Черно море

Правозащитна организация: В Димитровград има високи нива на замърсяване на въздуха

В Димитровград има обезпокоително високи нива на замърсяване на въздуха, особено опасни за децата. Това сочи доклад на международната правозащитна организация "Human Rights Watch"

Варненският съд потвърди 200 000 лв. парична гаранция на Благомир Коцев

Варненският апелативен съд потвърди размера на паричната гаранция на кмета на Варна Благомир Коцев - 200 000 лева. Предишната инстанция - Варненският окръжен съд измени мярката за неотклонение на

Очаквано. Конституционният съд прекрати делото за процедурата за избор на главен прокурор

Очаквано Конституционият съд прекрати делото за процедурата за избор на главен прокурор. Това става, след като преди десетина дни и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов оттегли жалбата

ПП-ДБ няма да участват в преговори за правителство в този парламент

ПП-ДБ няма да преговарят за съставяне на ново правителство в рамките на този парламент. "В това Народно събрание ние няма да участваме в каквото и да е преконфигуриране

>