САЩ блокират танкерите с руски петрол за Индия с нови санкции

01.08.2025 17:32
Танкер. СНИМКАТА Е ИЛЮСТРАТИВНА, ИЗТОЧНИК: PIXABAY

Най-малко два танкера, натоварени с руски петрол, предназначен за рафинерии в Индия, са се отклонили към други дестинации след наложените нови санкции на САЩ,съобщават търговски източници и на данни на търговските потоци на "Лондон сток ексчейндж груп" (London Stock Exchange Group -LSEG).

Министерството на финансите на САЩ тази седмица наложи санкции на повече от 115 свързани с Иран лица и компании, някои от които участват в транспортирането на руски петрол.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова държавите да спрат покупките на петрол от Москва, заплашвайки с облагането с двойни мита, освен ако Русия не се съгласи на значимо мирно споразумение с Украйна.

Три танкера клас Афрамакс (Aframax - термин за определен тип петролен танкер. Той обозначава танкер с маса между 80 000 и 120 000 метрични тона и може да превозва около 700 000 барела петрол на къси и средни разстояния) – "Тагър" (Tagor) и "Гуанин" (Guanyin) и танкерът "Тасос" (Tassos) клас Суецмакс (Suezmax) трябваше да доставят руски петрол до индийските пристанища този месец, съобщиха търговски източници. И трите кораба се намират под санкции на САЩ.

"Тагър" е пътувал за град Ченай, столицата на щата Тамил Наду, на източното крайбрежие на Индия, докато "Гуанин" и "Тасос" са се насочвали към пристанища в Западна Индия, според търговски източници и данни на руските пристанища, съобщава Ройтерс, цитирани от БТА.

По-строгите западни санкции, насочени към намаляване на приходите от петрол на Русия, приемани като финансиране на войната ѝ срещу Украйна, все повече засягат доставките на руски петрол за Индия, която купува над една трета за нуждите на страната от Русия.

"Тагър" в момента се насочва към североизточния китайски пристанищен град Далян, докато "Тасос" се отклонява към египетското пристанище Порт Саид в Средиземно море, показват данните.

"Гуанин" остава на курс към западното крайбрежие на Индия, към пристанище "Сика", използвано от индийските компании "Рилайънс индъстрис" (Reliance Industries) и "Бхарат петролиъм" (Bharat Petroleum).

Компанията "Ойл Индия" (Oil India Corp.), за която бе предназначен товарът от "Тагър" и "Бхарат петролиъм" не отговориха на искане на Ройтерс за коментар.

Азербайджанската компания "ЗУЛУ Шипинг" (ZULU Shipping), предоставяща морски логистични услуги за наземните и офшорни нефтени и газови компании, свързана с плаващите под панамски флаг "Тасос" и "Тагър", както и "Силвър Тетра Марин" (Silver Tetra Marine), собственик на танкера "Гуанин", не бяха открити за коментар. И двете компании са под санкции на САЩ.

Говорител на "Рилайънс индъстрис" заяви, че "нито един от тези два кораба - "Гуанин" и "Тасос", не е предназначен за нас".

Отделно, два други кораба – "Ахил" (Achilles) и "Елит" (Elyte), натоварени с руския сорт петрол Уралс, са готови да го разтоварят за получателя му - компанията "Рилайънс индъстрис", показват данните на "Лондон сток ексчейндж груп". И двата танкера са санкционирани от Великобритания и Европейския съюз, като Делхи осъди санкциите на Брюксел, посочва Ройтерс.

Други от От страната и света

Вижте как теглят танкера "Кайрос" към Бургаския залив (Видео, снимки)

Три влекача теглят танкера "Кайрос", който беше заседнал край Ахтопол.  Операцията започна около 9:45 ч. в понеделник. Танкерът трябва да бъде откаран до Бургаския залив

Коледен концерт на Общинския младежки дом на 17 декември в Доходното здание

Общинският младежки дом в Русе организира традиционния си Коледен концерт на 17 декември 2025 г. от 18 часа в Голямата зала на Доходното здание. Публиката ще има възможност да се наслади на богата и

Украински шофьор почина при катастрофа на магистрала "Струма"

Украински шофьор почина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в неделя, съобщиха от ОДМВР - Кюстендил. Пътният инцидент е станал в близост до пътен възел „Дупница – Юг" на АМ „Струма"

Мъртъв мъж е открит в градската баня в Кюстендил

Мъртъв мъж е открит в градската баня в Кюстендил, съобщиха от ОД на МВР. В неделя в сградата на обществена баня в Кюстендил е открит трупът на 33-годишен местен жител

Правителството предлага удължителен бюджет

Специален закон, който да удължи действието на тазгодишния бюджет и догодина, за да не настане хаос с плащанията, ще приеме днес правителството в оставка

>