Времето се захлажда, очакват се и превалявания

28.07.2025 13:32
В района на Стара планина е облачно. Снимка: Архив

През първата половина на нощта по-значителна облачност ще има над Централна Северна България, където на много места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевична дейност. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология, цитиран от БТА.

След полунощ и в североизточните райони ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Северна България и умерен вятър от запад-северозапад. Атмосферното налягане е по-ниско от средното за месеца. Слабо ще се повиши, но ще остане по-ниско от средната стойност.

Утре от северозапад в страната ще навлиза относително студен въздух. Отначало развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност ще има над западните и централните райони, а през втората половина на деня и над източните. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия и за градушки. Вятърът от запад-северозапад ще се усили, по-съществено в Дунавската равнина. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°, в югоизточните райони – до 35°, за София - около 28°.

По Черноморието преди обед ще бъде предимно слънчево. Следобед ще се увеличи купестата и купесто-дъждовната облачност и на много места ще падне краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици. Преди обед ще духа до умерен вятър от север-северозапад, а следобед ще се ориентира от изток-югоизток и ще бъде умерен. Максималните температури ще са между 28° и 31°. Температурата на морската вода е около 27°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

Над планините ще има значителна купеста и купесто-дъждовна облачност с гръмотевична дейност и краткотрайни валежи от дъжд. Ще духа умерен вятър от запад-северозапад, а по най-високите части и силен от запад-югозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 23°, на 2000 метра - около 17°.

В сряда ще остане ветровито. Ще преобладава слънчево време, но следобед над Южна и Източна България ще се развива купеста облачност и на места там ще превали краткотрайно, в Родопите и ще прегърми. Преобладаващите максимални температури ще са между 28° и 33°. В четвъртък от запад на изток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и условия за градушки. Повишава се вероятността за локални интензивни и значителни по количество извалявания. Вятърът ще се ориентира от север. Температурите ще се понижат още малко и максималните ще са между 25° и 30°.

Други от Времето

Затопля се, в Пловдив слънце и до 19 градуса

Най–после слънце ще се покаже след серията дъждовни и студени дни. Сутринта обаче има условия за слана, тъй като минималните температури са между 0° и 5°

В планините е облачно и няма видимост

В планините е облачно и няма видимост, вали сняг, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Температурите са отрицателни – между минус 10 и минус 1

Слънце и облаци се редуват, до 14° в Пловдив

В неделя ще е предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Значителна облачност ще има над Югоизточна България и на места там ще има валежи от дъжд. Ще продължи да духа до умерен

Слънце преди обяд, после облаци и дъжд, но остава хладно, до 14° в Пловдив

Повече слънчеви часове ще има преди обяд днес. Около и след обяд облачността над цялата страната ще се увеличи и ще има валежи от дъжд, на места придружени с гръмотевици

Движението през прохода Шипка е нормално въпреки снеговалежа

Движението през прохода Шипка се осъществява нормално въпреки снеговалежа, а пътят е почистен, видя репортер на БТА на място. От Областно пътно управление – Габрово посочиха

>