Туристите в планинските курорти да бъдат внимателни заради пожарите

28.07.2025 09:20
Хижа "Вихрен".

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст.

Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари. Туристите да бъдат внимателни и отговорни в поведението си, тъй като вятърът в момента рязко променя посоката си.

Хората да бъдат внимателни в поведението си в дивата природа, тъй като именно небрежното поведение е сериозен фактор в запалването на пожарите, припомнят от ПСС.

Планинските спасители призовават пътуващите в страната да не изхвърлят фасове от прозорците на колите си и предупреждават туристите да тръгват подготвени с достатъчно вода и слънцезащита, да избират и плануват внимателно маршрутите си и да не тръгват по непознати за тях пътеки. Всяко изгубване в планината води до това на хората да им свърши водата и да бедстват, предупреждават от ПСС.

През изминалото денонощие планинските спасители са помогнали на един изтощен турист край Чепеларе и са реагирали на редица сигнали за изгубени хора, някои от тях са били упътени по телефона. Спасителни акции по издирване на туристи през изминалото денонощие е имало в Пирин и във Витоша.

Времето в планините днес е ясно и топло, казаха още от ПСС.

Други от От страната и света

Ревнивец прегази бившата си - искал да се съберат отново, жената бере душа в болница (Обзор)

Екшънът се разигра навръх женския празник в гълъбовското село Обручище Опит за убийство от ревност потресе Старозагорско и преди две седмици Дрогиран мъж на 36 години се опита да убие бившата си

Дизелът по 1,50, а до края на седмицата - 1,60 евро (Обзор)

Поскъпването на горивата след поредното увеличение на петрола вече е факт и още в понеделник цената на дизела по бензиностанциите на големите вериги стигна 1,43-1,45 евро за литър

ЦИК: Избирателите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес до 4 април

До 4 април гражданите могат да подават заявления за гласуване по настоящ адрес на предсрочните парламентарни избори на 19 април. Това информираха от Централната избирателна комисия (ЦИК) във Фейсбук

22 хиляди повече безплатни винетки за 3 години, вече са 246 хил.

246 хиляди са безплатните винетки за 2025 г., или около 10% от продадените годишни винетки в страната, пише в анализ на Института за пазарна икономика по данни на Агенцията за социално подпомагане

Ако намерят къде е, Тръмп праща военни в Иран, за да вземат обогатения уран (Обзор)

Шиитите не одобряват избора на Моджтаба Хаменей за върховен лидер - напомня им на монархията при шаха Да прати сухопътни войски, които да изземат запасите от обогатен уран на Иран

>