Патриарх Даниил води света литургия в обновения храм "Св. Петка" в с. Яхиново

26.07.2025 13:00

Патриарх Даниил възглави света литургия в с. Яхиново, община Дупница по повод обновлението на местния храм „Света Петка".

Патриарх Даниил отправи молитва към Бог за даруване на народа с победа над видимите и невидимите врагове, а на миряните в храма пожела единомислие и мир, предава БТА.

„Дарувай прошка на греховете на онези, които с усърдие са построили този храм. На тези, които са се потрудили за обновлението му според Твоята воля. Внуши им да се молят за това, което е полезно за спасението им. Укрепи ги да изпълняват Твоите заповеди. Дарувай им освещение с даровете на Светия дух, да не престават да се покланят на Тебе, единия истински Бог и на Иисуса Христа, когото си пратил по молитвите на Света Богородица и всички светии", каза българският патриарх.

Архиерейският наместник на Дупнишка духовна околия свещеник Георги Паликарски каза за БТА, че ремонтът е започнал от покрива на храм „Света Петка". Поетапно църкщвата е измазан отвън и са наредени плочки, а през тази година е измазан и отвътре. „Няма място, което да не е пипнато. Дюшемето се изхвърли, нови плочки се сложиха, замазки, колоните, балконът също е нов", посочи Паликарски.

По думите му храм „Света Петка" е бивш девически манастир, в който според преданието са служили 18 монахини. Те били избити, а костите им са намерени в общ гроб. След чумата и холерата, селото се възстановява и местните хора по надгробните плочи намират основите на стария храм и решават да построят нов, който бил малък. След дупнишкото земетресение през 1930 година, храмът е възстановен в този вид, разказа Паликарски.

Днес църквата „Света Петка" е енорийски храм, а хора от цяла България идват заради светената вода в аязмото, допълни свещеникът.

Други от От страната и света

Копринков аут от "Дондуков", Йотова обявява нова структура на администрацията (Обзор)

Секретарят на президента по вътрешна политика Николай Копринков вече не работи на “Дондуков” 2. Той не е част от моя екип, обяви държавният глава Илияна Йотова в отговор на журналистически въпрос по

Президентът Йотова: Институциите трябва да работят така, че да увеличат доверието в еврото

Необходима е политическа стабилизация на страната, за да отстояваме своите приоритети, заяви Илияна Йотова на откриването на форума „The World Ahead 2026" Институциите трябва да работят така

Шефът на гръцката Централна банка: България ще усети позитивите от членството си в еврозоната

България ще се възползва от позитивите от членството си в еврозоната, но ключови условия за успеха са придържането към благоразумната фискална политика и строгия банков надзор

Честен вот, мерки за цените, видима външна политика: Йотова даде посока на Гюров, но за доверие било рано (Обзор)

Няма да нося отговорност за служебното правителство, но ще съм му коректив, предупреди президентът, която безпрецедентно пожела да отговори на всички въпроси на журналисти Преди да обяви финалното си

Николай Димитров: Със “Зелен Несебър” повишаваме качеството на живот в общината

Община Несебър подписа първите договори за монтаж на термопомпи по програма "Несебър е за по-чист въздух". Тя се състои в подмяната на замърсяващи атмосферния въздух отоплителни уреди с модерни

>