Без такси до 10 тегления на месец от сметка за основни операции на ПОС терминал, реши парламентът

24.07.2025 22:29
СНИМКА: Pixabay

Парламентът реши да не се начисляват такси за до десет тегления месечно на пари в брой от платежна сметка за основни операции на терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка. Промяната в Закона за платежните услуги и платежните системи беше приета на второ четене единодушно със 150 гласа „за“. 

Според гласуваните изменения потребителят ежемесечно ще може да инициира и до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, за които не се начисляват такси, пише БТА. 

Платежна сметка за основни операции е сметка, в която постъпват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях. За регулярно обслужване на сметката не се начисляват такси.  

Първоначално се предлагаше освободени от такси да са общо до три тегления от банкомат на обслужващата банка. Атанас Атанасов („БСП – Обединена левица“) посочи, че хората, които използват такива сметки, са пенсионери, студенти и стипендианти. По думите му, до три тегления са малко. Той отбеляза, че след разговор с банковата асоциация е станало ясно, че тегленията от такива сметки не надхвърлят десет броя и предложи съответна промяна в закона, която срещна подкрепа в пленарната зала.   

Отхвърлено беше първоначалното предложение на левицата за неограничен брой тегления без такси. 

Димо Дренчев („Възраждане“) коментира, че безспорно сметката за студенти и пенсионери е "гвоздеят в този законопроект". Той предложи да има възможност за поне 30 тегления без такси, но предложението му беше отхвърлено. 

Приетите изменения в Закона за платежните услуги и платежните системи адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор, и предоставянето на платежни услуги за периода след присъединяването на България към еврозоната. 

С промените се постига съответствие с правилата на Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET) и обезпечаване на ефективното прилагане от страна на Българската народна банка (БНБ) на Рамката на Евросистемата за надзор над електронни платежни инструменти, схеми и споразумения.

В измененията е записано, че Българската народна банка е оператор на системен компонент (TARGET-BNB) на Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET). Предвижда се от датата на въвеждане на еврото в България да бъде преустановено функционирането на оперираната от БНБ платежна система за брутен сетълмент в реално време RINGS.

Други от От страната и света

Малко преди полунощ МФ публикува новия вариант на бюджета за догодина

Отпада предвиденото увеличение на данък дивидент от 5 на сто до 10 на сто, увеличението на осигурителните вноски за пенсия с 2 пр. пункта от 2026 година и задължението за одобрен от НАП софтуер за

Димитър Николов: Бъдете смели - вдигнете поглед към хоризонта. Вярвам в хората на Бургас и всеки е важен!

Честит празник, Бургас! Никулден е празник на закрилата, на надеждата и на благодарността към Свети Николай Чудотворец и към всички, които със своя труд

Никулден е! Вижте кои празнуват

Днес честваме свети Николай Чудотворец и празнуваме Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Той е покровител на моретата, езерата и реките, на моряците и рибарите

Само в "24 часа" на 6 декември: Капанът lover boy - "обича" като във филм, за да те продава - съботен очерк

Само в "24 часа" на 6 декември четете: Учени прочетоха по мозъка: юношеството продължава до 32 г. Майката на Никола Цолов щяла да го роди на сцената, от малък бързал Рачков почетен гражданин след

Димитър Попов сглоби кабинет в "12 без 1 мин." по Коледа преди 25 г. (Снимки)

Юристът Димитър Попов (26 юни 1927 г. - 5 декември 2015 г.) е първият български премиер некомунист след 1946 г. Роден е на 26 юни 1927 г. в Кула. Произхожда от стар род

>