Русия и Украйна договориха нова размяна на военнопленници

23.07.2025 22:41
Според американски анализатори в случай на война с Русия НАТО ще има решаващо предимство във въздуха и това може да изиграе ключова роля за изхода на хипотетичната конфронтация Снимка: "Дойче веле"

Приключи третият кръг от преки преговори между Русия и Украйна в Истанбул. Разговорите продължиха по-малко от час.

Делегациите, водени от ръководителя на Съвета за национална сигурност на Украйна, Рустем Умеров, и съветникът на руския президент Владимир Медински са се споразумели за нова размяна на военнопленници - военни и цивилни, пише БНТ.

Русия е предложила на Украйна да разгледа възможността за обявяване на няколко кратки прекъсвания на огъня. А Украйна е предложила организирането на лидерска среща между Володимир Зеленски и Владимир Путин до края на август. Киев и Москва са се разбрали контактите да продължат.

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви днес, че крайната цел на преговорите между Русия и Украйна е сключване на споразумение за прекратяване на огъня, което да проправи пътя към постигането на мир, предаде Анадолската агенция.

В изказване по време на тристранната среща между Турция, Русия и Украйна в Истанбул - домакин на третия кръг на мирни преговори между Москва и Киев, Фидан заяви, че Турция, в качеството си на посредник в преговорите, ще продължи да изпълнява ролята си, пише БТА.

"Смятаме, че обменът на меморандуми във втория кръг от преговори, отразяващи гледните точки на страните относно прекратяването на огъня и мира, представлява значително развитие", заяви той.

Фидан изрази надежда, че в този кръг от преговорите страните ще проведат съществени и ориентирани към резултати консултации по меморандумите, които са си разменили по-рано.

Други от От страната и света

Нов хаос застигна бизнеса покрай еврото

С наближаването на крайния срок за подаване на годишните финансови отчети за 2025 г. бизнесът се изправя пред ново административно затруднение, свързано с процеса по въвеждане на еврото

Интензивен трафик на изход за тирове на ГКПП "Капитан Андреево"

Трафикът е интензивен на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) на границата с Турция „Капитан Андреево“ на изход за товарни автомобили, съобщиха от „Гранична полиция“ за движението на

Учен: Има опасност смолянското свлачище да се разшири

Свлачището, което затвори пътя Смолян-Пампорово, има опасност да разшири обхвата си заради топенето на снеговете и дъждовете. Това каза проф. Стефчо Стойнев от Минно-геоложкия университет „Св

Има опасност разливът на пестициди да е засегнал питейната вода за Свищов

Голям разлив на пестициди е бил установен в района на село Вардим, свищовско. Веществото петаметалин е било открито на бетонна площадка, част от база за зърнопроизводство

Финансовите пазари очакват данните за заетостта в САЩ и корпоративни отчети след рекордите на Nasdaq и S&P 500

Американските фондови пазари и по-специално технологичният индекс Nasdaq и широкият индекс S&P 500 продължиха възходящото си движение към нови исторически върхове

>