Петър Дилов и посланикът на Кувейт обсъдиха двустранните отношения

11.07.2025 14:15
Държавата Кувейт е стратегически партньор в региона на Залива Снимка: Пресцентър на министерството на икономиката и индустрията
Държавата Кувейт е стратегически партньор в региона на Залива Снимка: Пресцентър на министерството на икономиката и индустрията

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе среща с Н.Пр. Гази Хамед Алфадли, извънреден и пълномощен посланик на Държавата Кувейт у нас. Двамата обсъдиха актуалните аспекти на двустранните търговско-икономически отношения и възможностите за тяхното по-активно развитие, съобщиха от пресцентъра на министерството на икономиката и индустрията.

„Привличането на кувейтски инвестиции в българската икономика е сред приоритети в двустранните ни отношения. Държавата Кувейт е стратегически партньор в региона на Залива и имаме реален потенциал за задълбочаване на икономическото сътрудничество," посочи министър Дилов.

Икономическият министър отбеляза, че България предлага конкурентни условия за инвестиции, като от днес дългосрочният кредитен рейтинг на страната е повишен от агенциите S&P и Fitch, във връзка с полученото през седмицата одобрение България да се присъедини към еврозоната. „Очакваме и ново повишение, считано от 1 януари 2026 г., допълни той.

По думите му налице са отлични възможности за реализиране на съвместни проекти в сектори с висока добавена стойност. „България може да бъде надежден партньор за кувейтския бизнес при изграждането на производствени бази и изследователски звена", посочи Дилов.

Посланик Алфадли заяви от своя страна, че Държавата Кувейт възприема България като надежден и важен партньор в Европа. Той отбеляза, че страната ни представлява стратегически портал към европейския пазар.

Министър Дилов предложи да бъде възобновена и дейността на Смесената междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, чиято последна сесия е проведена през 2006 г.

Двамата обсъдиха и организирането на съвместни бизнес форуми и делегации с цел стимулиране и задълбочаване на контактите между деловите среди от двете страни. В тази връзка на срещата стана ясно, че се подготвя посещение на бизнес делегация от български компании през тази есен в Кувейт, които ще имат възможността да намерят нови търговски партньорства.

Други от От страната и света

След 43 дни мълчание Радев обяви коалиция "Прогресивна България" (Обзор)

3 формации в нея: на кмета на Кричим + две социалдемократически. Едната бе мандатоносител и на “Промяната”, другата е с Ива Митева и Любомир Каримански Гълъб Донев и Димитър Стоянов са зам

Батарея на НАТО в Турция ни пази от ирански ракети. Самолети от София се включиха във войната

България попада под ракетния щит, но алиансът гарантира защита от атака Батарея с ракети “Пейтриът”, разположена в Турция, е главната защита за България при атака срещу страната ни от страна на Иран

Надежда Нейнски обсъди отпадането на визите на българите с посланика на САЩ у нас

Служебният външен министър Надежда Нейнски се срещна с Х. Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на Съединените щати в България, съобщиха от МВнР на официалната си фейсбук страница

За да не разваля празника на 3 март, кабинетът отложи нови такси за камиони и автобуси

Увеличението на толтаксите за камиони и автобуси, което беше планирано за 1 март, се отлага за неопределено време. Решението е взето на последното правителствено заседание и от обясненията на

Бензин и дизел поскъпват с 2 евроцента, ако петролът се задържи скъп за 10 дни

Природният газ също тръгна нагоре, на борсата в Европа се вдигна с 18 евро Поскъпването на петрола заради конфликта в Иран ще доведе и до по-високи цени на горивата

>