Борисов: Когато "Промяната" казват, че е светло - може да си пуснете лампата, че е тъмно

09.07.2025 09:29 Павлета Давидова
Бойко Борисов

Няма да има предпоставки административно да се увеличават таксите за студентите платено обучение , каза образователният министър Красимир Вълчев

Когато ПП и ДБ говорят и казват, че е светло, може да си пуснете лампата - вече е тъмно!
Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира на обвиненията на "Промяната", че е знаел за ареста на кмета на Варна Благомир Коцев.
"Слушах по телевизията какво говори една жена, толкова знам и аз. Информирахме, че има такова мероприятие на КПК. Кое е проблемното? Те ми дават една бележка? Аз какво да кажа? Какво знам? Това е тенденциозно отношение", обясни той бележката от вчерашната пресконференция на ГЕРБ, с която го уведомяваха за случващото се във Варна.
"Ще те уча на аритметика. Трите партии имаме 102 депутата. Двама от БСП не гласуват, стават 100. От 240, като извадиш 100 колко остават? Ако гласуват всичките заедно, сиреч Пеевски гласува с ПП-ДБ, „Възраждане"... Как не гласуват, „въздържали се" какво е? От къде да знам какво им е в главите. Те знаеш ли колко работи са казали, пък става обратното", гневен бе Борисов на журналистическа констатация, че без гласовете на Делян Пеевски и "ДПС - Ново начало" правителството няма как да падне.
Имаме много важен закон днес, чухме една група, която да кажа дипломатично, днес е на второ четене законът за висшето образование. Краси Вълчев ще ви каже какво ще направим, така че да бъде решен и проблемът с таксите на студентите.
След това образователният министър Красимир Вълчев даде разяснения по Закона за висшето образование, който в момента депутатите гледат в пленарната зала. "Надяваме се да се приеме до края на месеца и при всички случаи ще влезе за идната учебна година. Тоест няма да има предпоставки административно да се увеличават таксите за студентите платено обучение", каза той. Според него студентите с платена форма на обучение са много по-малко от студентите държавна поръчка. Най-много били в Софийския университет, но там от 20 хил. били едва 900.
Таксите се увеличавали, защото "от десетилетия има един акт, който казва, че са обвързани с финансирането на държавата". "Сега депутатите ще направят частично развързване на таксите, т.е. няма да има административна принуда за увеличаването на таксите за идната учебна година. Таксите трябва да се увеличават, но това не трябва да става скокообразно", каза министърът.
Според Вълчев няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност. "Имаме остър недостиг на инженери например и свръх прием в юридическите науки. Това, което се променя е, че вече може да се записва и второ висше с държавна поръчка", обясни той.

Други от От страната и света

Китай ще продължава отварянето на своя пазар към висококачествени продукти от целия свят

На 4 февруари, по време събитието „Споделяне на големия пазар и износ за Китай", Тао Лин, глобален вицепрезидент на „Тесла", заяви, че инициативата е ясен сигнал за намерението на Китай да разширява

Съдят 17-годишен, обрал и пребил мъж за 30 евро на монети

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 17-годишен младеж за извършен грабеж, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.  Събраните до момента доказателства сочат

Спрян е опит за контрабанда на 9500 кутии цигари на „Лесово”

Опит за контрабанда на 9500 кутии (190 000 къса) цигари е пресечен от митнически служители на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Лесово”. Тютюневите изделия са открити в камион

17-годишен отне с бой 30 евро от мъж пред казино в София

Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 17-годишен младеж за извършен грабеж, задържан е за срок до 72 часа, съобщиха от институцията

78-годишен е в болница след пътен инцидент в Стара Загора

Пешеходец на 78 години е настанен в болница след пътен инцидент на пешеходна пътека в Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР, цитиран от БТА

>