Министър Кирилов: Набелязахме първите стъпки за промени в наредбата за специализациите

08.07.2025 17:35
Силви Кирилов СНИМКА: Министерство на здравеопадването

Ще работим съвместно по промени в наредбата за специализациите, а присъствието на всички съсловни организации и на представителите на Националния комитет „Бъдеще в България" ще бъде гаранцията за прозрачност в работния процес.

Това заяви министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм на първото заседание на работната група, сформирана с негова заповед, с цел изготвяне на предложения за промени в Наредба № 1 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство. 

По време на срещата бяха набелязани и конкретни стъпки.

Първата е свързана с провеждането на централизиран изпит за специализанти. Министър Кирилов изтъкна, че такава промяна вече е обсъждана и от екипа на Министерството. „Има различни варианти, но заедно ще търсим най-доброто решение, като вземем предвид всички плюсове и минуси", посочи доц. Кирилов. Той напомни, че централизираният изпит е бил отменен по инициатива на организации на специализанти преди години. От Инициативния комитет поеха ангажимент за писмено представяне в кратък срок на своята позиция за централизиран конкурс. Всички страни в работната група се обединиха около това, че е важно да се гарантира прозрачност при провеждането на конкурсите за специализанти.

Друга промяна, която бе обсъдена по време на срещата, касае чл. 15, ал. 3 на Наредбата, в който се посочва, че трудовото възнаграждение на специализанта, получавано за извършваната от него дейност, не може да бъде по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност. Министърът пое ангажимент работната група да разгледа всички възможности за корекция на този текст и да обсъди предложенията с работодателите.

Като следващата стъпка бе набелязано създаването на дигитална платформа за сигнали, свързани с нередности по време на обучението на специализантите. Техните представители изтъкнаха, че към момента такива сигнали не се подават от притеснение за работните им места. От своя страна заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков посочи, че е в правомощията на министъра на здравеопазването да извършва проверки за качеството на обучението и е важно правата на специализантите да бъдат гарантирани и да се осъществява системен контрол.

Накрая Българския лекарски съюз пое ангажимент да поиска договаряне за нови текстове в Националния рамков договор, които ще дадат правото на специализантите да бъдат включени като изпълнителни на медицинска дейност по договорите с НЗОК, като тази дейност ще бъде реализирана под наблюдение на лекар със съответната специалност.

На първото заседание на работната група присъстваха още представители на Министерството на здравеопазването, Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите, Българска асоциация на помощник-фармацевтите, Българка асоциация на зъботехниците.

Обсъжданията в работната група ще продължат и на предстоящите срещи до края на месеца. Междувременно ще бъдат проведени и работни срещи с ректорите на Медицинските университети и деканите на Факултетите, както и с работодателските организации в сектора.

Други от Докторе кажи

Ще изследват новородените у нас за още над 30 редки заболявания

Министерството на здравеопазването предприема нов етап от развитието на неонаталния скрининг в България. Основната цел е да се осигури по-ранно откриване на редки

МЗ въвежда нови правила за медицинската помощ от разстояние

Министерството на здравеопазването финализира първата цялостна Наредба за медицинската помощ от разстояние. Тя е насочена към въвеждането на иновативни и сигурни дигитални решения в здравеопазването

Лекар на София за 2026 г. е проф. Петко Карагьозов

Столичната лекарска колегия определи за "здравен мениджър" на годината шефа на "Пирогов" д-р Валентин Димитров Столичната лекарска колегия отличи изявени медици от София по време на тържествена

Здравното министерство: МБАЛ „Св. Анна" – Варна трупа задължения без ясен оздравителен план

МБАЛ „Св. Анна" – Варна е в състояние на натрупани финансови затруднения, формирани в резултат на дългогодишни негативни тенденции. Налице са както текущи загуби

Нови 14 случая на морбили са регистрирани в страната, общо са 94

Общо 94 са случаите на морбили в България към 7 април, новите регистрирани случаи са 14, съобщават на сайта си от Министерството на здравеопазването. От новорегистрираните случаи 10 са от област

>