Жечо Станков: До месец очакваме строителното разрешение за газовото трасе Рупча - Ветрино

08.07.2025 12:50
Жечо Станков КАДЪР: bTV

Вторият кораб с тръби за изграждането на Вертикалния газов коридор акостира в Бургас. Това е поредна важна стъпка в реализацията на стратегическия енергиен проект, който цели да засили енергийната сигурност на региона и да превърне България в ключов газоразпределителен център за Югоизточна Европа, посочи министърът на енергетиката Жечо Станков по време на посещението си на пристанището.

"Днес пристигнаха 2526 тръби от Индия, които ще бъдат използвани в следващия етап от изграждането на българската част на газовата връзка", каза той. Станков подчерта, че първата доставка на тръби беше направена още в края на март тази година и вече е използвана за изграждането на участъка от Кулата до Кресна. По думите на енергийния министър, 48-километровият участък Кулата - Кресна е разчистен, положени са част от тръбите и са извършени редица заваръчни дейности, пише БТА.

Оставащите 6 километра от трасето в момента се обследват от археолози. Очакванията са до второто тримесечие на 2026 година строителството на този сегмент да бъде завършено, стана известно от думите на Жечо Станков.

Следващият етап от проекта обхваща отсечката от Рупча до Ветрино - с дължина около 61 километра. Строителното разрешение за нея се очаква до края на юли или началото на август. Предстоят някои инженерни предизвикателства, разкри министърът на енергетиката. Трасето ще премине през част от Стара планина, ще пресече три реки и ще включва сложен сондаж под автомагистрала "Хемус".

"Нашата цел е до края на следващата година газопроводът да бъде въведен в експлоатация", добави Жечо Станков. Според него това ще увеличи значително капацитета на изходната точка България – Румъния, като така страната ни ще си генерира допълнителни приходи от пренос на газ. До началото на август се очаква и трета пратка с тръби за проекта. Станков посочи, че операторът на мрежата "Булгартрансгаз" ЕАД работи активно с международните си партньори по създаването на единна тарифа за пренос на газ по новия коридор.

Вертикалният газов коридор е съвместна инициатива на Гърция, България, Румъния, Унгария, Украйна, Молдова и Словакия. Целта й е да подобри сигурността и да осигури диверсификация на източниците и маршрутите за пренос на газ. Проектът е стратегически не само за България, а и за цяла Европа, като за реализацията му е необходимо увеличаване на капацитета за пренос на българо-гръцката и българо-румънската граница. Българската част от коридора включва три основни участъка: Кулата - Кресна, Пиперево - Перник и Рупча - Ветрино.

На 6 юни 2024 г. в Гранитната зала на Министерския съвет в присъствието на служебния министър-председател Димитър Главчев и служебния министър на енергетиката Владимир Малинов бяха подписани два договора между газопреносния оператор "Булгартрансгаз" и определените изпълнители – консорциуми между български и американски компании, с които се поставя началото на реализацията на концепцията за Вертикален газов коридор. Договорите, на стойност близо 485 млн. лева, са за устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура.

Други от От страната и света

Доказаха: Рискът от алцхаймер расте от затлъстяване

При хора с наднормено тегло протеините, свързани с болестта, се увеличават с до 95% по-бързо, показва ново изследване Затлъстяването е един от важните фактори

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

>