ЕК съобщиха: одобрили са изменения план за възстановяване на България за 6,17 млрд. евро

02.07.2025 14:56
ЕК

Европейската комисия одобри изменения план за възстановяване и устойчивост на България в размер на 6,17 млрд. евро, съобщиха от институцията в прессъобщение.  Той включва специална глава за REPowerEU за постигане на целите за  независимост на Европа от руските изкопаеми горива  преди 2030 г.

Сега планът е на стойност 6,17 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства и обхваща 50 реформи и 51 инвестиции.

От комисията се обосновават, че промените в първоначалния план се  основават на обективни обстоятелства, след които повишените разходи за изпълнение, заради високата инфлация, смущенията във веригата на доставки, промененото търсене на пазара и по-ефективните начини за прилагане на мерките.

Измененият план поставя силен акцент върху екологичния преход, като 49,9 % от общия размер на отпуснатите средства и 99,5 % от разпределените за REPowerEU са за мерки в подкрепа на целите в областта на климата. Реформите и инвестициите, включени в главата за REPowerEU, допринасят значително за екологичното измерение на плана. Те  имат за цел справяне с енергийната бедност, защита на уязвимите потребители, подкрепа за либерализирането на пазара на електроенергия, насърчаване на внедряването, съхранението и използването на енергия от възобновяеми източници и подобряване на балансиращия пазар.

Българският план запазва амбицията си в областта на цифровите технологии, като заделя 20,6 % от общия размер на отпуснатите средства в подкрепа на цифровия преход на страната. Той съдържа мерки, насочени към увеличаване обхвата на мрежите с много голям капацитет в цялата страна, повишаване на цифровите умения, както и цифровизиране на публичната администрация и предприятията.

Планът запазва и важното си социално измерение с мерки, насочени към модернизиране на образованието, подобряване на предоставянето на дългосрочни грижи и достъпа до здравеопазване.  


По правило Съветът на ЕС разполага с четири седмици, за да одобри оценката на Комисията.

Досега България е получила 1,37 милиарда евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България.

След одобрението от ЕК се иска "да" и от съвета на ЕС. Ок комисията коментират, че по правило съветът разполага с 4 седмици да одобри оценката на комисията.

Досега България е получила 1,37 милиарда евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост като част от първото си плащане. Комисията ще одобри последващи плащания въз основа на напредъка в изпълнението на инвестициите и реформите, очертани в изменения план за възстановяване и устойчивост на България, се казва в прессъобщението.

Други от От страната и света

Росен Желязков: Дълбоко съм шокиран от бруталната атака в Сидни, България е солидарна

Дълбоко съм шокиран от бруталната атака по време на честванията на Ханука в Австралия. България е солидарна с австралийския народ и еврейската общност

Слави Трифонов: Направих компромис със себе си в бюджета да има пари за младите лекари (Видео)

Сега бюджетът, срещу който протестираха, падна, няма бюджет и нямат тези пари, заяви лидерът на ИТН ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари, не разбирам защо има такива комплексари

Кървава Ханука на плаж в Сидни: 16 застреляни от терористи (Обзор)

30 са ранените, един от извършителите е заловен, а другият - убит от полицията 16 души, сред които деца, загубиха живота си, след като в неделя двама мъже откриха стрелба по фестивал в първия ден на

Милен Велчев: По-добре е удължителен бюджет, който да стъпи върху тазгодишния

„Този бюджет, дори в преработения вариант, не е достатъчно добър за България през следващата година и не полага добри основи за икономическа стабилност"

Надежда Нейнски: Хората не искат нова система – искат правилата да важат за всички

Бившият външен министър от кабинета „Костов" Надежда Нейнски определи протестите като такива за ценности, а не социален взрив. „Тогава искахме да сменим системата

>