ГЕРБ: ПП се явиха на избори със заявка да са само контрольори, а не управляващи

02.07.2025 12:42 Павлета Давидова
Рая Назарян

Със 121 ще може да се избере новата Антикорупционна комисия, когато му дойде времето, анонсира Рая Назарян

Задочна размяна на обвинения за забавянето на правилата за избор на членове и ръководство на антикорупционната комисия, а от там и получаването на парите по плана за възстановяване си размениха ГЕРБ и "Промяната".

След като по-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов анонсира, че процедурата ще влезе в ресорната парламентарна комисия утре, колегата му от ПП Асен Василев обяви, че управляващите нарочно ги бавят. Затова Рая Назарян от ГЕРБ, която е зам.-председател на антикорупционната парламентарна комисия и член на правната върна обвиненията към ПП. Според нея забавянето идва от кабинета "Петков".

"Последните няколко месеца положихме огромни усилия да наваксаме всички мерки и реформи по второто пращане. Приехме Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, за несъстоятелност на физически лица, измененията в ГПК за медиацията и оставихме за накрая правилата (за избор на членове на антикорупционната комисия - бел.ред.), защото те са най-лесни", заяви юристката.

Назарян напомни, че второто плащане по плана за възстановяване е трябвало да бъде поискано още в края на 2022 г., когато Асен Василев и Кирил Петков са имали "свое правителство и тези срокове бяха заложени в плана".

"Г-н Василев злоупотребява с моето име и с това, което съм казала. При положение, че на последните избори те се явиха със заявка, че ще бъдат опозиция. Т.е. хора, които се явяват на избори не, за да управляват и да правят реформи, и да задават дневния ред на обществото, а искат да бъдат контрольори на дейността на тези, които поеха ангажимент", заяви Назарян. И се закани, че няма да позволи те да се упражняват на гърба на управляващото мнозинство.

Тя обяви и плана от тук нататък:

"Утре правим съвместно заседание на правната и антикорупционната комисия. М.г. излезе решение на Конституционния съд, съобразно което мнозинството от 160 трябва да се промени, за да има нов закон, с което да ги приемем (членовете на комисията - бел. ред.). Утре ще приемем тези промени в Закона. В петък ще ги разгледаме в пленарна зала. Другата седмица ще ги разгледаме на второ четене в комисия. Европейската комисия е запозната и ги е приела", заяви юристката.

"Господин Василев, на 10 юли ще приемем правилата в Комисията за противодействие на корупцията, а на 11 юли ще ги приемем и в пленарна зала, а оттам нататък господин Дончев (вицепремиерът Томислав Дончев - бел. ред.) може да изпрати искане за второ плащане по ПВУ", обърна се тя към лидера на ПП.

Назарян каза, че днес министърът на правосъдието ще изпрати с писмо правилата за новата Антикорупционна комисия, които са одобрени от Европейската комисия.

"Със 121 ще може да се избере новата Антикорупционна комисия, когато му дойде времето. Залата ще избира, няма да е 2/3 мнозинството", обясни тя. Редно е, ако държат на думите си, и са искрени за тези реформи, да ги подкрепят, каза депутатката, очаквайки подкрепа от ПП-ДБ.

Други от От страната и света

Километрична опашка от камиони на „Кулата“ заради протестите в Гърция

Километрична опашка от тежкотоварни автомобили се образува на граничен преход „Кулата". Към този час движението на камиони през пункта е преустановено

Стоичков, Роналдо и Тоти определят датите и часовете на мачовете от световното

Най-успелият български футболист за всички времена Христо Стоичков ще бъде сред звездите, които ще участват на церемонията на ФИФА днес, на която ще се определят датите и часовете на мачовете от

100 порции безплатна рибена чорба раздадоха в Монтана

Над 100 порции безплатна рибена чорба бяха раздадени днес на най-оживеното място в центъра на Монтана на празника Никулден. И именници, запътили се да празнуват, поспряха на пазара

Кметът на Бургас активира Bg-аlert, преливат реки

Кметът на Бургас Димитър Николов ще активира всеки момент системата Bg-alert за ранно предупреждение заради преливането на реките Факийска и Хур дере, които поставят в опасна ситуация от наводнения

Проф. Боряна Слънчева: Деца, родени след 25-а гестационна седмица, имат шанс за живот

Процентът на недоносените у нас се задържа трайно около 11-12%. Причините - асистираната репродукция, бременността не се проследява, майките са или много млади, или около 40-годишни, някои пушат

>