2146 искат да учат в Медицинския университет в Пловдив – по шест жени се борят за лекар и стоматолог

29.06.2025 09:34 24 часа Пловдив онлайн
Медицинският университет в Пловдив.

 Още по–голяма е конкуренцията за "Медицинска козметика", там съотношението е 8:1

Още по–голям е напливът тази година към Медицинския университет в Пловдив, сочи справката. 2146 кандидат-студенти подадоха документи за участие в приемната кампания, миналата година те са били 1950, сравни зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова.

Най–жестока е битката при момичетата за медицина и стоматология – по шест ще се борят за място.

Още по–голяма е конкуренцията за „Медицинска козметика", там съотношението е 8:1, съобщават от вуза.

Кандидатите за медицина са 695 – 461 жени и 231 мъже. Заявеният държавен прием за специалността е 150, като университетът приема равен брой момичета и момчета. При мъжете трима ще се състезават за място.
„Дентална медицина" са посочили като първо желание 393 кандидати – 304 жени и 89 мъже. Заявеният държавен прием е 97.
Желаещите за „Фармация" са 196 – 169 жени и 27 мъже. При тази специалност държавният прием е 85.
Кандидатите за „Медицина", „Дентална медицина" и „Фармация" полагат изпит по биология на 1.юли и изпит по химия на 3. юли. Изпитният вариант ще бъде изтеглен от кандидат-студент в първа аудитория на Аудиторния комплекс на висшето училище. Името му ще бъде определено чрез томбола измежду разпределените в залата.

281 е общият брой на кандидатите за факултет „Обществено здраве" при 217 миналата година. 39 са желаещите да учат за акушерки, а за лекарски асистенти – 36 жени и 10 мъже. Почти двойно са подалите документи за специалност „Медицинска сестра" - 206. Миналата година кандидатите са били 125. Припомняме, че професията стана защитена с цел насърчаване на младите хора да изберат да се реализират в тази област и решаване на проблема с недостиг на кадри, а таксите за обучение на студентите се поемат от държавата.
Общият брой на кандидатите за специалностите в Медицинския колеж е 520 – с 30 повече от миналата година. Рекорден интерес бележи „Медицинска козметика" – 133, което означава, е за едно място ще се състезават 8 души. Държавният прием е 20. Следва „Рехабилитация" – 129, с 20 повече от миналата година. Приемът е 40. Кандидатите за помощник-фармацевти – 60, и за зъботехници и рентгенови лаборанти - 67.
Кандидатите за бакалавърските специалности „Медицинска сестра", „Акушерка", „Лекарски асистент" и за професиите от Медицински колеж (ОКС „Професионален бакалавър") се явяват на писмен изпит по етика, който ще се проведе на 2 юли. Той е с продължителност 2 часа. Кандидат-зъботехниците държат изпити по етика и скулптиране (4 юли, 5 часа).

Други от Просветни

Учители от Търговище питат защо са завишени нормативите на педагогическите специалисти и броя на учениците в паралелките

Недостигът на млади учители, завишените нормативи, натоварените паралелки и забавеното изпълнение на ангажимента за 125% от средната работна заплата се превърнаха в най-острите теми на кръглата маса

500 нови ресурсни кабинета в детски градини и училища са оборудвани по проекти на МОН

500 ресурсни кабинета са оборудвани с финансиране по проектите „Силен старт" и „Успех за теб" на МОН. Подкрепата за приобщаване на децата със специални образователни потребности

Русе отново стана сцена на едно от най-значимите кариерни събития за младежи

Петото издание на форума за кариерно ориентиране „А сега накъде" събра днес в Русе ученици, родители, образователни институции и утвърдени професионалисти от различни сфери с една обща цел – да

Образователното министерство предлага изкуственият интелект да се включи в учебните предмети

Използването на изкуствения интелект (ИИ) от учениците да бъде заложено във всички учебни предмети, за да натрупат умения, които ще им помогнат да си служат с него разумно и да усвоят компетентности

Красимир Вълчев откри СТЕМ кабинети в училище в Момин проход

Министърът на образованието и науката в оставка Красимир Вълчев откри СТЕМ кабинети в Основно училище „Христо Смирненски“ в град Момин проход. Кабинетите са по природни науки, математика

>