Под тосканското слънце - 80 000 "мрънкаха" с Green Day в жарка Флоренция

28.06.2025 01:00 Димитър Мартинов
Тримата от Green Day забиха впечатляващ сет във Флоренция.
Над 80 000 души бяха на концерта на групата.
Изтритата татуировка на ръката на автора

Пънкът риташе в люлката на Ренесанса, а татуировката и спомените за олющена кожа си струваха всяка една секунда

Флоренция - градът, пропит с ренесансова история и изкуство, обикновено е свързан не с XXI век. Но на 15 юни се превърна в епицентър на съвременната контракултура - домакинства на едно от най-значимите събития в европейския музикален календар – фестивала Firenze Rocks, и доказа, че пънкът не просто е жив, той рита. В този ден, който съвпадаше и със световния празник Деня на бащата, градът прие легендарната пънк рок група Green Day, чието изпълнение не само разтърси поляната Visarno Arena със своята енергия, но и отправи мощно политическо послание, което резонира далече отвъд границите на сцената.

Firenze Rocks се е утвърдил като най-големия музикален фестивал в Италия, привличайки широка публика от цялата страна и чужбина. От своето създаване през 2017 г. фестивалът е домакин на емблематични артисти, обхващащи поколения и музикални жанрове, като Foo Fighters, Aerosmith, Guns N' Roses и Iron Maiden. Това го прави ключово събитие в европейския рок календар, привличайки стотици хиляди посетители. През 2025 г. градът прие 500 000 посетители, което подчертава мащаба и значимостта на събитието.

Провеждането на мащабен рок фестивал като Firenze Rocks в историческия Parco delle Cascine създава уникален контраст и същевременно хармония между ренесансовата история и съвременната рок култура. Флоренция е град с изключително богато културно и музикално наследство, родно място на операта през XVI век, благодарение на Camerata dei Bardi, и на пианото (фортепианото) около 1700 г. Този фестивал не просто привлича рок музика, а я интегрира в тъканта на един град, който винаги е бил център на изкуствата. Така Флоренция доказа способността си да бъде едновременно пазител на миналото и двигател на съвременните културни тенденции.

15 юни 2025 г. бе Ден на бащата. Съвпадението на този празник, свързан със семейството, наследството и предаването на ценности, с хедлайнерското изпълнение на Green Day добави символичен слой към събитието. Green Day, като група с дълга история на политически послания и песни, които често засягат теми като изгубена невинност, бунт и търсене на идентичност – като American Idiot, Jesus of Suburbia и Wake Me Up When September Ends – носят със себе си определен “бащински” авторитет в пънк рока. Много от техните фенове са израснали с музиката им, а сега я споделят със своите деца. Това съвпадение засили емоционалната връзка на публиката с групата, особено когато се изпълниха песни като Good Riddance (Time of Your Life), която често се асоциира с преход и носталгия.

Преди да се стигне до появата на Green Day обаче, се появи истинската звезда на деня. Човекът с маркуча, който oхлаждаше хората. На 39-градусовата жега от услугите му се възползва и басистът на Green Day Майк Дърнт. Даже си разменихме две думи - впечатли се от тениската ми с надпис “Не съм израснал, слушайки пънк рок, за да се поклонят пред фашистите”. Е, скоро в Торино щях да разбера, че не важи за дъжда, но това е съвсем друга история за друг пънк фест. А във Флоренция вода за пиене не се продаваше. Просто искаш от охраната и ти дават шише. Някои промоутъри по балканските ширини има да се учат...

Очакването, подсилено от репутацията на фестивала за “наелектризираща атмосфера” и “вихрушка от емоции и звукова мощ”, придаде колективно предчувствие. Това предчувствие, съчетано с факта, че Green Day бяха хедлайнери и са известни с енергичните си изпълнения, гарантираше, че публиката ще бъде силно ангажирана, превръщайки индивидуалните очаквания в споделено, мощно преживяване.

Green Day излязоха на сцената на Visarno Arena в 21,30 ч. Началото на техния сет често включва интропесни като Bohemian Rhapsody на Queen, Blitzkrieg Bop на Ramones и Intro Theme с елементи от The Imperial March. Това незабавно запалва тълпата. Използването на емблематични рок химни преди собственото им изпълнение е повече от просто загрявка - това е ритуал, който обединява публиката. Don't Wanna Be An American Idiot (“Не иска да съм американски идиот”) запя Били Джо Армстронг и даде начало на сета на пънк законодателните. Промени текста на I'm Not A Part Of The Donald Agenda (Не съм част от програмата на Доналд), за да покаже, че пънкът тази вечер ще отиде там, където му е мястото - на политическата арена. Последва Holiday, а по време на Boulevard of Broken Dreams Били Джо бе заглушен от над 80 000 души.

От пънк библията Dookie феновете бяха зарадвани с парчета като Longview, When I Come Around, Welcome to Paradise и Hitchin' A Ride. Разбира се, всички попитаха дали имате време да ги слушате да мрънкат, както започва шедьовърът Basket Case. Тези песни върнаха публиката към ранните години на групата и техния пробивен албум, предизвиквайки вълна от носталгия и колективно пеене.

Новите хитове като One Eyed Bastard, Dilemma и Bobby Sox, показаха актуалното звучене на групата и доказаха, че те продължават своята музикална еволюция с много свеж материал, който се вписва органично в техния каталог.

Концертът предложи и приятни изненади с включването на “дълбоки парчета” като Murder City, която направи своя дебют за турнето, и “80”, изпълнена за първи път от 2010 г. Интроснипетът на At the Library преди Good Riddance също беше подарък за дългогодишните фенове. А заради датата - Деня на бащата, Били Джо честити празника и започна класиката, посветена на смъртта на баща му - Wake Me Up When September Ends.

Вечерта завърши с песен, която като 6-годишен приемах за много дълбока - Good Riddance. Е, от грешната страна на 30-те мога да кажа - мегадълбока е. А гледайки изтритата татуировка на лявата ми ръка, бе особено емоционален момент на фона на лириката Tattoes And memories and dead skin on trial - “Татуировки от спомени и олющена кожа на съд”. Но кога пак ще съм на 28 г., в 5-звезден хотел във Венеция, заведен от руса мацка, която плати всичко, и ще се татуираме до каналите? Така че Green Day са прави. Татуировки от спомени и олющена кожа под съд.

“Каквото и да струва, струваше си всяка секунда

Нещо непредсказуемо е, но накрая си е правилно

Надявам се, че прекара най-хубавото време в живота си.”

 

Други от Възход и падение

Синът на Джон Траволта може да е правнук на Елвис Пресли

Името на Джон Траволта бе замесено в ожесточена съдебна битка в семейството на Пресли, след като в наскоро изменен иск бяха направени сензационни – и недоказани – твърдения относно произхода на

Hauser с версия на “Моя страна, моя България” – закрива в София 3-годишно турне

Прочутият виолончелист Hauser избра София, за да закрие 3-годишното си турне. Концертът ще е на 23 декември в зала “Арена 8888 София”. И ще е много специален

Шон Пол идва с поп и реге от Ямайка в Борисовата градина

Превърналият се в световна звезда певец от Ямайка Шон Пол пак идва за концерт в София. Със своите поп и реге парчета той ще се качи на сцената на Vidas Art Arena на 13 май догодина по покана на Fest

На 18 декември рожден ден имат

Инж. Петър Кънев, бизнесмен, депутат Александър Арабаджиев, председател на Българската асоциация по европейско право (БАЕП), съдия в Съда на Европейския съюз в Люксембург Д-р Димитър Николов

Честит рожден ден на Надежда Алексиева!

Днес рожден ден празнува Надежда Алексиева, която отразява всичко най-важно от Варна и региона за “24 часа”. С артистичен, но и реален поглед върху случващото се тя поднася интересно и не толкова

>