Златни обеци, монети и съдове откриха в двоен гроб от римската епоха в Хераклея Синтика (Видео)

24.06.2025 15:53
КАДЪР: Фейсбук/Archaeologia Bulgarica

Златни обеци, монети, стъклени и керамични съдове бяха открити при проучване на двоен гроб от римската епоха в Хераклея Синтика. Находката е дело на екипа на проф. д-р Людмил Вагалински в рамките на спасителните археологически разкопки в античния град. По думите му предметите свидетелстват, че членовете на фамилията, положени в този гроб, са били заможни.

Двойният гроб датира от римската императорска епоха и е разположен в Западния некропол на Хераклея Синтика. Покривните каменни плочи са били изключително тежки и се е наложило да бъдат повдигнати с помощта на техника. Впечатление прави облицовката на гробовете с мраморни плочи – нещо, което не се наблюдава при останалите гробове, проучени тази година.

Сред находките са многобройни стъклени и керамични съдове, бронзови предмети, монети и украшения. "Открихме богато разнообразие от гробен инвентар – съдове от стъкло, бронз и керамика, както и глинени лампи и бронзова лъжичка. Особено впечатляващи са стъклените съдове – с разнообразни форми и в изключително добро състояние", коментира проф. Вагалински пред БТА. Той добави, че проучванията продължават и се очакват още находки.

Според археолога, първият проучен гроб най-вероятно е на жена. В него са открити глинена лампа, керамични съдове и малко на брой монети, което позволява да бъде датиран към IV век – сравнително късен период от римската епоха. "Очевидно е, че дори в този късен етап в Хераклея е имало заможни хора и развито градско общество", смята проф. Вагалински.

Особено ценна находка от гроба са две златни обеци – усукани халки, които представляват интересен артефакт и ще бъдат ценно попълнение към колекцията на музея в Петрич.

 

Други от От страната и света

Унгарски министър: Петролопроводът „Дружба“ функционира

Петролопроводът „Дружба“ функционира от средата на февруари, но Украйна не е възстановила доставките по него по политически причини, заяви днес унгарският министър на европейските въпроси Янош Бока

Полицаи от САЩ поздравиха новия зам.-главен секретар на МВР Георги Кандев

Поздравления за нашия колега и истински приятел на Българо-американската полицейска организация, старши комисар Георги Кандев, за заслуженото му назначение като временно изпълняващ длъжността

Назначен е нов областен управител на Монтана

Правителството назначи нов областен управител на Монтана. Михаил Иванов поема поста. Завършил е икономика и маркетинг във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий" в град Велико Търново

Александър Трайков е назначен за зам.-министър на културата

Със заповед на министър-председателя Андрей Гюров на длъжността заместник-министър на културата е назначен Александър Трайков, съобщиха от пресцентъра на министерството

Младежи от БЧК направиха мартеници за медици и пациенти от ВМА

Младежи от Български червен кръст (БЧК) отново показаха, че доброто има лице. Дни преди 1 март те дариха ръчно изработени мартеници на медиците и пациентите във Военномедицинска академия (ВМА)

>