Гуцанов: Продължават проверките в домовете за възрастни хора

24.06.2025 11:20
Борислав Гуцанов

От 1 юли минималната пенсия става 630.50 лв., а средната пенсия ще бъде около 1000 лв.

Това каза пред журналисти министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след края на днешното заседание на Министерския съвет, предава БТА.

От 1 юли всички пенсии се увеличават с 8,6%, както го бяхме заложили преди няколко месеца при приемането на бюджета, добави той.

От 1 юли всички пенсии, отпуснати до края на 2024 г., се осъвременят според Кодекса за социално осигуряване, по т.нар. швейцарско правило - с 8,6 процента.

От тази дата минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст при пълен осигурителен стаж се повишава от 580,57 лв. на 630,50 лв.

Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва на 3 400 лв.

На днешното заседание е решено и социалната пенсия за старост да се увеличи от 307 лв. на 333 лв., като тази пенсия получават малко над шест хиляди души, но засяга 151 хиляди пенсионери, чиито пенсии и добавки са свързани със социалната пенсия, каза още министърът на труда и социалната политика.

Наясно сме, че не са достатъчни тези увеличения, но смятаме, че наистина в момента в правителството правим всичко възможно да са защитени най-уязвимите слоеве на населението и пенсионерите да бъдат спокойни, добави Гуцанов.

На въпрос за проверките в домовете за възрастни хора министър Гуцанов посочи, че проверките продължават да се извършват, тъй като те няма да са кампанийни акции. По думите му от началото на годината са извършени над 500 проверки. Вероятно следващата седмица ще има повече информация за резултатите от тях. Ще бъдат предложени и действия, свързани с трайно решаване на този въпрос, защото никой досега не е посмявал да коментира тези нелегални и незаконни домове, а всички са били наясно, че ги е имало и за първи път нашето министерство и Министерството на правосъдието тръгнахме по този път, с пълната подкрепа на министър-председателя, каза още той.

За четвъртък е предвидена среща с представители на Националното сдружение на общините в България, на която ще се обсъди темата за евентуалните възможности за взимане на сграден фонд, който да бъде оборудван за домове за възрастни хора.

Други от От страната и света

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

Окръжният съд в Ловеч отхвърли жалбата на шефа на 5-о РУ

Окръжният съд в Ловеч не уважи жалбата на началника на Пето Районно управление (РУ) на МВР в София Пламен Максимов срещу 72-часовата мярка за задържане под стража

>