Кое превърна Швеция в най-слабо пушещата държава в Европа?

31.10.2024 19:42 Христо Николов
Мила Маречкова, изпълнителен директор на „Бритиш Американ Табако България" (БАТ)
Кирил Георгиев, директор регулаторни въпроси в "Бритиш Америкън Табако България".

„БАТ България" е първа и единствена в България компания, която има пълно потрфолио от алтернативни на цигарите продукти

В началото на 60-те години на миналия век Швеция се е сблъскала с голяма криза в общественото здравеопазване - почти половината от шведските мъже са пушели. Днес страната е напълно трансформирана, като нивата на тютюнопушене сред възрастните са на път да паднат под 5%, което с право й отрежда статута на държава без тютюнев дим. Тя ще бъде и първата страна в света, която ще постигне амбицията да снижи до минимум тютюнопушенето 15 години преди целта на ЕС да постигне това през 2040 г. Дотогава има изгледи всяка друга държава членка да е изостанала след Швеция, и то с голяма разлика. Това забележително постижение е резултат от дългогодишен експеримент за намаляване на вредите, който се оказва доста по-ефективен от всякакви забрани. И предоставя доказателства, че замяната на тютюнопушенето с бездимни никотинови продукти води до по-значителни ползи за общественото здраве.

Успехът на Швеция произтича от десетилетия на преосмисляне на контрола върху тютюна, интегрирането на бездимни никотинови продукти с традиционни мерки, докато други нации категорично се противопоставят на никотина. Вместо да забранява или прекомерно да ограничава никотиновите продукти, Швеция възприе по-безопасни заместители.

Преходът започна с традиционния снус, последван от въвеждането на електронни цигари и никотинови паучове. Така тези алтернативи, които са достъпни и социално приемливи, помогнаха на Швеция успешно да намали процента на тютюнопушене с 54% от 2012 г. насам.

Видимите резултати от тази политика, станаха известни миналия ноември, когато правителството публикува данни, според които Швеция е с драстично по-ниски нива на заболявания, свързани с тютюнопушенето. Смъртността от рак на белия дроб при мъжете в страната например е с 61% по-ниска от средната за Европа, със съответстващи 34% по-нисък процент на общите смъртни случаи от рак. Данните показват също, че сред родените в Швеция възрастни, само 4,5% пушат. Сред шведските граждани, които са родени другаде в Европа, процентът на тютюнопушене е 7,8%. Но това също е с около 30% по-нисък резултат от средното за ЕС и е допълнително доказателство за ефективността на тази политика, която цели намаляване на вредите.

Ако всяка страна следваше шведския подход и направи алтернативите на тютюнопушенето по-достъпни за пушачите, приблизително 355 000 живота биха могли да бъдат спасени всяка година в ЕС. Това са повече от 3,5 милиона за едно десетилетие.

„Швеция е еталон за високи постижения в намаляване на вредата от тютюнопушенето, тъй като пълнолетните потребители там осъзнават намаления рисков профил на никотиновите паучове спрямо цигарите. Тази тенденция спрямо новите продукти наблюдаваме и у нас, като се радваме, че водещият световен бранд никотинови паучове на БАТ – Velo, е също част от нашето портфолио в България, като тази алтернативна категория има своя потенциал. За да развиваме иновативните продукти, за бизнеса е важно да оперира в стабилна, предвидима и балансирана регулаторна и фискална рамка, каквато е тази в България", каза пред журналисти Мила Маречкова, изпълнителен директор на „Бритиш Американ Табако" България (БАТ).

„Наскоро БАТ представи „Omni" - изчерпателен и основан на доказателства научен ресурс, който обединява цялата информация за извършените над 265 научни изследвания върху своите бездимни продукти, сред които са и никотиновите паучове. Тези иновативни продукти произвеждат в пъти по-малко токсични вещества, имат малък или никакъв биологичен ефект върху човешките клетки и показват благоприятни резултати за биомаркери за вреда и потенциална вреда в клинични прочувания при пълнолетни хора в сравнение с тютюнопушенето. "БАТ България" към момента продължава да е първата и единствена компания у нас с мулти-категорийно портфолио от иновативни продукти – продукти за нагряване, които се използват с иновативното устройство glo, електронни цигари и никотинови паучове, под утвърдени глобални брандове на БАТ", каза Кирил Георгиев, директор регулаторни въпроси на компанията.

Други от Докторе кажи

Проучване: Изкуствените подсладители могат да променят гените на следващото поколение

Изкуствените подсладители, които се ползват за всичко - от закуски без захар до диетични газирани напитки, са основен избор за много хора, които искат да отслабнат

Изследване: Витамин D помага при болест на Крон и улцерозен колит

Научно изследване установи, че Витамин D помага при болест на Крон и улцерозен колит. Проучване с 48 пациенти предлага най-ясното обяснение досега защо добавките с витамин D подобряват резултатите

Нови случаи на морбили в страната, заразените са вече 137

Новите случаи на морбили, регистрирани в страната, са седем, други два случая са отхвърлени, а общият брой на заболелите към 16 април е 137 души, показват данните към четвъртък

„Информационно обслужване“: Автоматичното отчитане в аптеките премахва грешките при отпускане на лекарства

Новият изцяло дигитализиран процес за автоматично отчитане на изпълнените рецепти от аптеките, който беше въведен от началото на 2026 г., доведе до пълно елиминиране на грешките при отпускането на

Д-р Николай Болтаджиев: Огромни разлики в цените на лекарства са законна кражба

Разлики от десетки хиляди левове в цените на идентични лекарства между различни болници поставят въпроси за начина на разходване на средствата в здравната система, заяви за „Здравей

>