Нова експертиза ще покаже убит ли е Явор, протестите от Варна запалиха и парламента (Обзор)

12.06.2025 23:15
Явор Георгиев
Борислав Сарафов
Росен Желязков
Ивайло Мирчев Кадър: bTV

Нова, независима и комплексна експертиза да покаже причината за смъртта на Явор Георгиев от Варна, който почина в болница, след като беше задържан със сила от полицаи.

За това се обединиха без прецедент от последните години вътрешният министър Даниел Митов и майката на жертвата, а Окръжната прокуратура във Варна разпореди новата аутопсия. Главният прокурор Борислав Сарафов лично се ангажира със случая и обеща пълно разследване на всички замесени.

Новата експертиза ще е различна от досега изготвените съдебномедицинска и токсихимична. Първата показа, че Явор Георгиев е починал от остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност, причинени от оток на мозъка. Втората разкри, че е употребил алкохол, марихуана и кокаин, който е взел от 2 до 4 часа преди смъртта си, а концентрацията е в пъти над нормалната. Заключението на експертите е, че Явор е бил в остра интоксикация, която самостоятелно може да доведе до фатален край. Само това ли е причината за смъртта, или побоят от полицаите има връзка с фаталния край на младия мъж, ще покаже разследването на прокуратурата и следствието.

Явор Георгиев почина в събота сутринта. В следващите дни приятелите и майка му протестираха във Варна. Във вторник директорът на МВР в града отстрани двамата полицаи, които са го задържали, както и началника на районното управление. В сряда Даниел Митов лично посети града, за да се срещне с майката на Явор, а преди това отстрани директора.

По случая тече разследване на прокуратурата и дисциплинарна проверка срещу двамата униформени, задържали Явор в бензиностанцията. Те не са приключили, но Даниел Митов направи извод: “За съжаление,

виждаме превишаване на полицейските правомощия

в този трагичен случай. Това е резултат от занижен самоконтрол и липса на дисциплина у част от униформения състав. Полицаите са представители на държавата и нехайството или грубостта от тяхна страна се отразяват върху доверието в институциите и държавата”.

Още преди два месеца МВР шефът обиколи всички областни дирекции в страната и даде инструкции да се огледат служителите, да се обучават, да повишават дисциплината и да имат включени боди камери. Униформените, задържали Явор Георгиев, са имали, но не са ги включили. (Какво предвижда законопроектът на ПП-ДБ - виж в карето.)

Докато Митов стягаше редиците във варненската полиция, в парламента темата със смъртта на Явор разпали политическите страсти. Опозицията от “Възраждане” поиска оставката на министъра с декларация от трибуната, а МЕЧ и “Величие” ги подкрепиха. Другото крило на опонентите на властта от ПП-ДБ настояха за отстраняване на изпълняващия функциите главен секретар Мирослав Рашков и назначаване на титуляр. 

Управляващите от ГЕРБ, чийто зам.-председател е Даниел Митов, също критикуваха.

“Категорично не сме доволни от МВР.

Увеличихме заплатите в системата и очакваме от тях резултати

Считаме, че в тези месеци времето на адаптация приключи. Българските граждани трябва да усещат сигурността на пагона”, каза зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Костадин Ангелов. Според него е рано за оставки, но реакцията след смъртта на Явор Георгиев била закъсняла. Призова за обучения и инструктажи на униформените, но посочи, че за ГЕРБ е недопустимо подобно полицейско насилие.

Ангелов коментира и законопроекта на ДБ за задължителните боди камери на полицаите, като припомни, че той е внесен в 49-ото НС. “Той получава отрицателни становища от всички институции, защото дублира съществуваща наредба по този проблем. Боди камерите са въведени в третия мандат на правителството на Бойко Борисов. В момента МВР разполага с 4000 боди камери, от които 3000 са в Охранителна полиция и 1000 от тях са в Пътна полиция. Те са длъжни да ги носят тогава, когато отиват. Именно това очакваме да научим от разследването по този случай - защо полицаите не са били с боди камери?”, каза още той.

Само лидерът на “ДПС-Ново начало” Делян Пеевски категорично защити Даниел Митов.

“Подкрепям Митов. Той е изключително демократично настроен министър, няма никакви основания за оставка. Компетентните органи трябва да кажат какво се е случило. Не може да прибързваме с критиките. Не може да разграждаме системите на държавата”, коментира Пеевски в кулоарите на парламента. Според него виновните полицаи трябва да понесат отговорност, но не трябва всички да се слагат под един знаменател. Пеевски призова ПП-ДБ да мълчат по темата с МВР заради искането им за нов главен секретар, защото техният Живко Коцев покровителствал контрабандни канали.

От неделя насам близките на Явор и много граждани от Варна протестират всеки ден, а шествията им стават по-многобройни. Те настояват да знаят цялата истина и не вярват на версията, че е починал от употреба на дрога.

“Винаги съм знаела, че детето ми има много приятели. Вече не съм майка, няма да имам и внуци. Борете се за справедливост. Не се предавайте и не оставяйте нещата така”, призова ги майката на починалия на поредния протест.

Премиерът нареди пълна проверка: Нищо не е налагало използването на сила

Премиерът Росен Желязков разпореди проверка в министерствата на вътрешните работи и здравеопазването заради случая от Варна. Освен полицаите на място в бензиностанцията при задържането е бил и медицински екип, който според очевидци е пушил цигари и е гледал как униформените бият Явор Георгиев.

“Времето за анализи и стиковане на политическото и професионално ръководство на МВР приключи oтдавна. Tрябваше до този момент да има такава синергия, която да адресира всички обществени настроения и реакции за случаи като този във Варна”, каза Росен Желязков на заседанието на Министерския съвет в четвъртък. Той посочи, че държавата е единствената обществена организация с право да упражнява репресия, но само в рамките на закона. 

“Според българския закон използването на сила и на помощни средства се прави само тогава, когато е абсолютно необходимо. Няма нищо видно от видеозаписите, което да налага усещането за това, че е било абсолютно необходимо използването на каквато и да е форма на физическа сила”, отбеляза Желязков.

Премиерът разпореди проверката в двете министерства да се направи до петък вечерта. Росен Желязков няма да се меси в разследването на прокуратурата, която може да повдига обвинения, но обеща да търси административна, дисциплинарна и политическа отговорност. 

Проект: Боди камерите задължителни със закон

ПП-ДБ внесоха в четвъртък законопроект за промяна на Закона за МВР, с който боди камерите за полицаите стават задължителни. Сега това се урежда с наредба, но не и в закон. 

От коалицията го предлагат за втори път. Първият беше през февруари 2024 г., но тогава поправката не беше приета. “Направихме го след насилието пред стадиона и едно убийство в Стара Загора (бившия борец Пламен Пенев, който почина след задържане, бел. авт.). Ако тогава беше приет, това момче щеше да е живо ”, заяви Ивайло Мирчев в парламента. Според него не Даниел Митов, а Бойко Борисов трябвало да обясни на майката на Явор Георгиев защо партията му е спряла промяната в закона. 

От ПП-ДБ следят и поръчката на МВР за 15 200 боди камери за 58 млн. лв. “По каква причина се прави поръчка с цена на боди камера от 4 хиляди лева? Хората коли си купуват за тези пари”, каза още Мирчев.

Други от От страната и света

Желязков: Отиваме на избори, дано по-скоро има редовно и стабилно управление

Премиерът в оставка Росен Желязков призна, че страната немуниемо отива към избори. Министър председателят се надява възможна най-скоро да има редовно и стабилно управление, което да приеме бюджет

Съдът остави без разглеждане искането за задържане на четвърти обвиняем за убийство в Мадан

Окръжният съд в Смолян остави без разглеждане искане на прокуратурата за задържане на четвърти обвиняем за убийството в Мадан, съобщи председателят на съда Петър Маргаритов

Благомир Коцев: Не съм твърдял, че ще ставам президент

Арестът ми беше една логична стъпка от много събития, които го предхождаха. От началото на мандата ми неведнъж съм получавал сигнали, че всъщност трудно би се работело като опозиционен кмет в голяма

Бургас ще изгражда нова индустриална зона

Община Бургас стартира процедура по урегулирането на нова индустриална зона – Бизнес парк Бургас 4. Тя ще се намира между Бургас и кв. „Ветрен". Ще бъде извършена промяна на няколко подробни

Кола и мотор се удариха на кръстовището пред УНСС, има тежко пострадал

Лек автомобил и моторист се удариха на кръстовището пред УНСС. От СДВР са получили сигнал за инцидента, като на място са изпратени екипи на Спешна помощ и на полицията

>