8 месеца условно за младеж, причинил по непредпазливост смъртта на баща си при катастрофа

12.06.2025 17:05 Камелия Александрова
Temida

На 11 юни 2025 г., в открито съдебно заседание, Окръжен съд – Монтана осъди на8 месеца „лишаване от свобода", отложени с 3 години изпитателен срок 20-годишния И. В. А. от с. Т., общ. Л., причинил по непредпазливост смъртта на своя баща – В. А. Д., в резултат на нарушаване правилата за движение по пътищата.

Според документите по делото на 22 януари 2024 година в с. А., общ. М. 19-годишния тогава И. В. А., движейки се към центъра на селото, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил, в който пътувал със своите брат, баща и баба, нарушил правилата за движение по пътищата. Движил се с висока и несъобразена с пътните знаци и условия скорост, в следствие на което изгубил контрол над управлявания от него автомобил, довело до излизане от пътното платно и странично блъскане в стоманобетонен стълб от мрежата за ниско напрежение. След настъпилото произшествие обвиняемият е опитал да помогне на своите близки и сам е информирал полицията и бърза помощ за настъпилия инцидент. Пробите му за алкохол и наркотици били отрицателни. В резултата на удара е причинена смъртта на В. А. Д.

В съдебната зала близките на пострадалия – В. А. Д., отказаха да бъдат конституирани като частни обвинители и да предявяват граждански искове в процеса. Защитата на подсъдимия поиска делото да се гледа по реда на глава 27 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) – съкратено съдебно следствие с признаване на вината и всички обстоятелства и факти по обвинението. Подсъдимият И. В. А. – със средно образование, неосъждан, призна виновното си поведение и изрази съжаление за случилото се.

След като се запозна с всички документите по делото и изслуша обвинението, защитата и подсъдимия, тричленен състав на Окръжен съд – Монтана определи наказание на И. В. А. от 1 година „лишаване от свобода", която, поради разглеждане на делото при съкратено съдебно следствие, намали с 1/3 – 8 месеца „лишаване от свобода", отложени с 3 години изпитателен срок. Съдът лиши подсъдимия и от правото да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години. И. В. А. следва да заплати и разходите за извършените в досъдебното производство автотехническа и съдебно-медицински експертизи.

Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок пред Апелативен съд – София.

Други от От страната и света

Сарафов е потвърдил cътpyдничecтвo на българската прокуратура c eвpoпeйcĸитe пapтньopи на Консултативния форум в Хага

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов потвърди ангажимента на българската прокуратура за активно сътрудничество с европейските партньори във връзка с актуалната международна обстановка и

Търсенето на технологии с ИИ компенсира ефекта от митата на Тръмп върху търговията

Глобалната търговия е продължила да расте през 2025 г., въпреки въведените от Доналд Тръмп мита върху вноса, показват два нови доклада. Това развитие изглежда противоречи на очакванията

Арина, която преди 14 месеца прати десетки жени в болница с ботокс от Турция, още не е обвинена

Чакат се резултатите от фармакологичната експертиза на препарата Разпитват пострадали от цялата страна 14 месеца след като прати доста жени в болница след инжекции с ботокс

9 делфина и над 300 птици са открити мъртви на Северното Черноморие

Девет делфина и над 300 средиземноморски буревестници са открити мъртви в района на Северното Черноморие – от Шабленска Тузла до Дуранкулак. Тази нощ се е прибрал екипът на „Зелени Балкани"

100 евро ще излезе скромна трапеза на българите за Великден, агнешкото е с 5 евро нагоре

Агнешкото в Пловдив се предлага за 17,50 евро за килограм, в Гърция е 11 евро Поне 100 евро ще струва трапезата за Великден на българите, сочи аритметиката

>