Росен Желязков: Времето за стиковане в МВР приключи отдавна

12.06.2025 11:37
Росен Желязков

Митов е убеден, че варненските полицаи са превишили правата си спрямо Явор

Времето за анализи, времето за стиковане на политическото и професионално ръководство на МВР приключи oтдавна. Tрябваше до този момент да има такава синергия, която да адресира всички обществени настроения, обществени реакции за случаи, подобни като този във Варна. Това заяви премиерът Росен Желязков по повод смъртта на 36-годишния Явор, който почина след полицейски бой.

Премиерът изтъкна, че държавата е единствената обществена организация с право да упражнява репресия, но само в рамките на закона.

Според българския закон използването на сила и на помощни средства се прави само тогава, когато е абсолютно необходимо. Няма нищо видно от видеозаписите, което да налага разбирането, усещането за това, че е било абсолютно необходимо използването на каквато и да е форма на физическа сила, отбеляза Желязков.

Премиерът разпореди до края на утрешния ден да се направи задълбочена проверка както в Министерството на вътрешните работи, така и в рамките на Министерството на здравеопазването по случая. Няма да се намесваме в разследването, няма да се произнасяме по въпроси, свързани с носенето на наказателна отговорност, но има много други отговорности в държавата - административна, дисциплинарна и политическа отговорност, категоричен беше министър-председателят.

По рано вътрешният министър Даниел Митов поиска повторна аутопсия на Явор от Варна. Той е убеден, че полицаите са превишили правата си.

Други от От страната и света

Ген. Станимир Христов: Българските мисии зад граница са пример за професионализъм

Българските военни мисии зад граница са пример за професионализъм, дисциплина и международно сътрудничество. Това заяви пред NOVA командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Станимир

С военен ритуал и гергьовски люлки Велико Търново празнува 6 май

С тържествен ритуал по издигане на националното знаме пред общината във Велико Търново започна отбелязването на 6 май. "С единството на меч, дух и слово ългария е отстоявала многовековната си история

Адм. Ефтимов: Мислим за сателитно наблюдение, развиваме разузнавателните способности на дроновете

Модернизационни проекти и трансформация трябва да има във всички домейни на армията. Мислим за сателитно наблюдение. Дронове има в Българската армия от 2020 г

Доларът падна до рекордно ниско ниво за последните 30 г.

Доларът падна до ново 30-годишно дъно спрямо шекела, достигайки ниво от 2,92 шекела. Вчера референтният курс на долара беше 2,944 шекела. Еврото се търгуваше на ниво от 3,44 шекела

Атанас Запрянов: До края на годината ще имаме 12 обучени пилоти за F-16

Всичко е наред със самолетите, имаме над 100 летателни часа. Увеличи се рязко употребата на керосин освен за старите самолети. Активно летят и новите. Затова и последното решение на правителството бе

>