Кабинетът даде на София пътищата на Витоша за 10 г.

10.06.2025 20:00
Достъпът до Витоша в момента става само по пътищата. СНИМКА: Архив

Пътищата към Витоша се предоставят за управление на Столичната община за срок от 10 г. Това реши правителството във вторник.

Става въпрос за 19 пътя, сред които тези до "Алеко" и Златните мостове. Те включват и разклонения към туристическите зони и хижи, които попадат в района на природен парк "Витоша" и държавните горски стопанства на София и Благоевград. Тези територии са държавни, а досега общината отговаряше пряко само за общинския горски фонд в природния парк, който обхваща селата Железница и Бистрица.

Миналата година Столичният общински съвет поиска от държавата управлението на тези пътища. Така Столичната община ще може да изработи подробен устройствен план на планинската инфраструктура, като това би позволило по-лесно поддържане и ремонти.

Заради силните снеговалежи през зимата имаше няколко случая, в които се стигна и до блокаж на пътищата към планината. Кметът на София Васил Терзиев заяви, че са направени промени в начина на почистването им, като от общината свършили и част от работата на държавата. Общината има право и ангажимент да почиства пътищата, по които се движи градският транспорт, и част от достъпа до някои хижи, обясни тогава Терзиев. Той поиска да се разработи нов план за действие между отговорните институции, за да не се стига до такива ситуации.

През април кметът представи цялостна визия за развитие на Витоша, а миналата седмица бе готова и пътна карта за възстановяване на трите лифта: Княжевския, Симеоновския и Драгалевския. В момента те не работят, а достъпът до планината е само по пътищата. 

Други от От страната и света

5 години затвор за наркопласьор от Добрич, ухапал полицай при съпротива за арест

За 5 години ще бъде лишен от свобода мъж, подсъдим за държане с цел разпространение и за разпространение на високорисково наркотично вещество в Добрич

Данъчни стимули, саниране и по-малко бюрокрация за справяне с жилищната криза в ЕС

• Краткосрочните наеми не следва да застрашават финансовата достъпност на градовете • Данъчни системи, основани на стимули, необходими за подпомагане на домакинствата с ниски и средни доходи •

Министър Шарков: Ще направим всичко по силите си българите да дадат гласа си в едни честни и прозрачни избори

Когато приех предложението на служебния министър Андрей Гюров да стане министър на електронното, го уверих, че ще назначите всичко по силите си българите да получите възможност да дадат своя глас в

Премиерът Гюров от Париж: Енергийната инфраструктура е от стратегическо значение засигурността на ЕС

Енергийната инфраструктура е от стратегическо значение за Европейския съюз и нейното модернизиране и интегриране се нарежда сред водещите европейски приоритети

Инспекцията по труда: Над 90% от трудовите инциденти са в резултат на човешкия фактор

Над 90% от трудовите инциденти са в резултат на човешкия фактор и са напълно предотвратими при спазване на правилата за безопасност и здраве при работа и ефективен контрол на работодателите

>