Ако протестърите са истински противници на еврото, то нека унищожат своите евра

03.06.2025 15:15 Александър Йорданов, бивш депутат и евродепутат от СДС
СНИМКА: Pixabay

НЕУДОБНИ ДУМИ: "ИМАШ ЕВРО? ИЗХВЪРЛИ ГО!"

Имам чувството, че инициаторите на протеста срещу приемането на еврото, нямат свежи идеи. Повтарят се. Нищо ново не предлагат. Очевидно е, че имат нужда от помощ.

И в тази връзка ще споделя една идея. Но първо ще обърна внимание, че годината ще се изниже неусетно. Ето лятото вече дойде, морето драго ни зове. А сетне идва есента. Децата ще тръгнат отново на училище. На 1 ноември ще отбележим Деня на народните ни будители, все убедени европейци. И няма да усетим как е дошла новата година, в която, както е добре известно, страната ни ще стане част от Еврозоната. А ще стане, защото така сме решили отдавна - още преди 18 години, когато станахме пълноправни членове на нашия Европейски съюз. След 1 януари 2026 г. всички днешни протестъри срещу еврото ще си получат заплатите и пенсиите в евро. Ще се почерпят с тях в кръчмите и кафенетата. Шоколадче на децата си ще купят. А ако решат да прескочат семейно до Гърция, например, то няма да е нужно да навестяват обменните бюра за валута. Еврото ще е в техните банкови сметки или ще им го пусне банкомата. А след това ще дойде и националният ни празник 3 март. В предходните години съм забелязъл, че на този ден противниците на еврото развяват руски знаменца, т.е. рублеви флагчета. Убедих се, че те възприемат руското знаме като по-българско от българското. Но в тази "празнична" връзка е и моето предложение.

Нека следващата година на 3 март всички противници на еврото да останат верни на себе си. И да скъсат, изгорят или просто изхвърлят от домовете си в кофите за боклук гадното, според тях, евро. Да го източат от банковите си сметки и го запокитят на полето. На Витоша да го разхвърлят. Като ще е омраза, то нека поне да е истинска. Защото на мен сегашните протести срещу еврото ми се струват фалшиви, неискрени. На тях видях нашенци, които си гудят спестяванията в евро. Те едно говорят на протеста, а друго правят в банката.

Сигурен съм, че ако в Деня на националния ни празник протестърите срещу еврото сторят това, което предлагам, то всички медии ще го отразят, а и новината бързо ще обиколи света. И чак до Москва ще стигне!

Истинският протест е: или - или! Ако ще е, да е! Ако тия нашенци протестъри са истински противници на еврото, то нека бъдат така добри да унищожат своите евра. Тогава ще повярвам, че техният протест срещу приемането на общата европейска валута има смисъл.

Аз срещу еврото няма да протестирам. Може и да съм заблуден, но нека такъв да си остана. А пиша всичко това, защото научих, че утре в столицата ни отново ще има протест срещу еврото. Нека на него да ни впечатли плакатът: "Имаш евро? Изхвърли го!"

Отсега обаче искам да обърна внимание, че е напълно вероятно днешните наши протестъри срещу еврото, след Нова година да протестират отново, но тогава вече с искания за получаване на повече евро. За по-високи доходи в евро. Няма лошо. Демокрация е!

Приятен ден!

(От фейсбук)

Други от Лични

Темата с обеднелите българи заради еврото вече е спихната като балон с хелий

Темата с обеднелите българи заради еврото вече е спихната като празничен балон с хелий на втората седмица – паднал е на пода и полюшва насам-натам, носен от случайно течение

Литературно-агентурните съветници на бившия президент си бяха свършили добре работата

. В прайм-тайма беше презентирано едно прилично морализаторско есе, в което имаше всичко необходимо - малко морал, малко загриженост ("за неравенствата"), малко плахо настояване за справедливост

Човекът има извратена нужда да тъпче. Каквото и да е, когато и да е - да тъпче

Човекът има извратена нужда да тъпче. Каквото и да е, когато и да е - да тъпче. За публичните фигури ясно - на политиците хорското тъпкане им е по длъжностна характеристика

Радев излъга по един от най-неудобните за него въпроси - договора с Боташ

"Румен Радев излъга. Без колебание. По един от най-неудобните за него въпроси - договорът с Боташ". Първо - надявам се, че вече няма колебания дали Радев е отговорен за сключването на този договор

Еврото е българската валута! Навсегда

От утре в България ще се плаща единствено и само в евро. И ресто ще се връща единствено и само в евро. Преходният период премина плавно и неусетно. Организацията и в публичния

>