Задържаха двама турци с недекларирана валута за над 1 млн. лева на Капитан Андреево

29.05.2025 11:43
Извършват се активни действия по разследването под надзора на Районна прокуратура - Хасково СНИМКА: Агенция "Митници"

За пренос на недекларирана валута, възлизаща на общо над 1 млн. лева, са обвинени двама турски граждани. Те са се опитали да преминат през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) Капитан Андреево. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативната прокуратура в Пловдив.

От пресслужбата на звеното в Свиленград към Агенция „Митници" уточниха, че двата случая са от 23 и 26 май.

При първия случай митническите служители са извършили щателна проверка на автобус с турска регистрация, в който са пътували 11 души от Украйна през България за Турция. Установено е, че в специално изграден тайник в хладилника до задната врата има пакети с банкноти щатски долари. Общото количество на установената валута е 510 000 щатски долара с левова равностойност 882 641 лева, посочиха от митническата служба.

На 26 май е инспектиран влекач с полуремарке с турска регистрация. Служителите установяват недекларирани 100 000 евро, укрити в пластмасов резервоар за вода, намиращ се в средната външна част на полуремаркето. Водачът – турски гражданин, превозвал стока от Германия през България за Турция, допълниха от митницата.

Извършват се активни действия по разследването под надзора на Районна прокуратура - Хасково, увериха още от прокуратурата.

Предишният случай с незаконен пренос на валута през пункта с Турция бе на 20 май. Тогава във фабрична кухина на шофьорската кабина на камион бяха открити 190 720 британски лири и 47 500 шотландски паунда с обща левова равностойност 553 477 лева.

Според отчета на митницата за 2024 г. на Капитан Андреево са установени недекларирани по съответния ред парични средства с левовата равностойност 10,003 млн. лв. при 67 случая. Пренасяните купюри са били в различни валути. Най-голям е делът на валутите евро, британски лири и щатски долари.

Други от От страната и света

Жители на Елхово излязоха на протест заради лошото състояние на международния път I-7

Жители на Елхово излязоха на протест заради лошото състояние на международния път I-7, свързващ Ямбол с граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово"

Двама са загинали, а 23 ранени при 18 тежки катастрофи през изминалото денонощие

През изминалото денонощие на територията на страната са станали 18 тежки катастрофи, при които са загинали двама души, а 23 са ранени, съобщиха от МВР

Деница Сачева: Никога не си тръгвам, когато е трудно

"Една снимка струва повече от хиляда думи. Никога не си тръгвам, когато е трудно. Точно, когато е най-трудно търся фенер и карам направо". Това написа във фейсбук публикация зам

Атанас Атанасов от БСП: Трагедията "Петрохан" е поражение на държавата на всички нива

Трагедията край Петрохан не трябва да бъде политизирана или да става елемент от нечия политическа кампания. Това каза по bTV депутатът от БСП Атанас Атанасов

Росен Йорданов: При случилото се в „Петрохан" няма само един мотив

Според криминалния психолог Росен Йорданов прибързаните заключения и политическите интерпретации само замъгляват същинските въпроси – мотивите, механизмите на влияние и евентуалните институционални

>