Най-големият синдикат в Германия се отказва от искането за четиридневна работна седмица

27.05.2025 16:15
Снимка: Пиксбей

Най-големият германски синдикат оттегля исканията си за четиридневна работна седмица поради икономическите затруднения на страната, предаде ДПА и БТА.

Четиридневна работна седмица в момента не е в списъка с искания на синдиката, каза Кристиане Бенер, председател на "И Ге Метал" (IG Metall), пред таблоида "Билд".

Тя добави, че политиката на синдикатите остава разумна.

Поради намиращата се в застой германска икономика работниците в момента са изправени пред намаляване на работното време поради мерките на работодателите за оптимизиране на разходите, твърди Бенер. Много германски фирми се противопоставят на предложенията за въвеждане на четиридневна работна седмица с пълно заплащане. В проучване от март на ориентирания към бизнеса Германски икономически институт се посочва, че 94 на сто от 823 анкетирани компании са на мнение, че тази стъпка ще навреди на придадената стойност.

Освен това почти 70 на сто смятат, че по този начин Германия ще изостане в сравнение с международните конкуренти.

"И Ге Метал" подчерта, че германските компании трябва да поемат отговорност, за да гарантират жизнеспособността на своите бизнес модели в бъдеще, да инвестират и да осигурят работни места.

"Осъзнаваме сериозността на ситуацията, също така виждаме, че много компании нямат стратегии за бъдещето и не правят необходимите инвестиции", каза Бенер.

Германската икономика, която е водеща в Европа, е в рецесия две поредни години и експерти очакват трудностите да продължат и през 2025 г.

Други от От страната и света

Създателят на "Черна писта": „Демокрацията не се защитава само на площада“

„Причините са всички безумия - в здравната, в социалната, в съдебната система , те са само малка част от нещата, които ни изкараха на улицата. Обаче истинската искра, която ни изкара на площада

Обвиниха мъж на 73 г. от Казанлък за опит за убийство

Окръжната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняем и задържа 73-годишен мъж за опит за убийство, съобщиха от държавното обвинение. Обвиняем е К.К. за това, че на 04.12.2025 г

Росен Плевнелиев ще си купи каска и ски обувки с първото евро

Каска и ски обувки това ще е първото нещо, което ще си купи с президентът Росен Плевнелиев с въвеждането на еврото. Аз съм много запален скиор и обичам нашите планини

ПП-ДБ играят успоредно и за предсрочен вот, и да рекламират за президент външен с кауза

Идеята е по време на кампанията да организират вътрешен вот за единна кандидатура, ще е отворен и за граждани, които не са им членове и симпатизанти Благомир Коцев и Васил Терзиев все по-често сочени

Силно земетресение в Аляска

Земетресения с магнитуд 5,8 разтърси градчето Якутат в американския щат Аляска, предаде Ройтерс, позовавайки се на Американския институт по геофизика (USGS)

>