Лондон разследва намеса на Москва в 3 пожара, свързани с британския премиер

26.05.2025 21:30 Павлина Трифонова
Киър Стармър СНИМКА: Х/@Keir_Starmer

Британските специални служби разследват дали Русия стои зад три пожара в Лондон, свързани с британския премиер Киър Стармър, разкриха английски медии. В рамките на дни бе подпалена вратата на къщата, в която той е живеел със семейството си, преди да се пренесе в правителствената резиденция на Даунинъг стрийт 10. Имотът в момента е обитаван от сестрата на съпругата му. Опожарен бе и входът на сграда, в която Стармър е притежавал апартамент преди години, а също и личният му автомобил, който продава на съсед, след като става премиер. Полицията арестува за палежите трима украинци, но подозира, че те са действали по чужда поръчка. “Руска намеса беше първата опция, която започна да се проверява след тези инциденти. В миналото е имало и други подобни, които са ставали с участие на Кремъл и това е много слабо прикривано, ако изобщо е правен подобен опит”, казва високопоставен полицейски източник.

“Дейли мейл” добавя, че британското контраразузнаване МИ-5 е натоварено да провери потенциални връзки между тримата арестувани с режима на Владимир Путин. Освен че са родени в Украйна, друго общо между тях е, че са опитвали да градят кариера в света на модата. 21-годишният строител и модел Роман Лавринович бе задържан в дома му в Южен Лондон и му бяха повдигнати три обвинения за палеж с намерение да застраши човешки живот. 26-годишният Станислав Карпюк, който притежава румънско гражданство, бе спрян от служители на антитерористичното звено на английската полиция при опит да напусне страната на едно от лондонските летища. Той също живее в Лондон и се представя в социалните мрежи като амбициозен модел. Третият задържан е 34-годишният Петро Починок, който пък се нарича “моден предприемач”.

Тримата трябва да се явят пред английски съд на 6 юни по повдигнатите им обвинения за палеж. Те отричат да са ги извършили, но полицията твърди, че има достатъчно доказателства срещу тях. “Въпреки че никой не е пострадал при пожарите, всяко предположение, че нападенията срещу британски премиер са били поръчани от Кремъл, би представлявало изключителна ескалация на напрежението между двете страни”, пише “Дейли мейл”. Вестникът отбелязва, че Кремъл е увеличил атаките си срещу знакови лица и обекти в Европа след началото на войната в Украйна и разчита за реализирането им на местни хора, които вербува. Той припомня осъждането на шестима българи в Лондон за шпионаж в полза на Русия, както и че двама украинци са били обвинени за палеж на магазин ИКЕА в Литва, след като са били вербувани от руското разузнаване.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче отрече Русия да има нещо общо с палежите срещу Стармър, добавяйки, че Лондон е склонен да подозира Москва в участие във всички лоши неща, без да има никакви доказателства.

Други от От страната и света

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

Депутатите първо спасиха, после изтриха 437 млн. по плана за възстановяване (Обзор)

На прощаване с 51-ия парламент депутатите ускорено гласуваха законопроекти в опит да спасят плащания по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В последния си работен ден в четвъртък приеха

Румънско месо през нелегални кланици до Ихтиман в магазини в София (Обзор)

БАБХ вече е подала сигнал до прокуратурата, схемата действала от поне 3-4  години Месо от Румъния, внесено незаконно у нас и транжирано в нелегални кланици до Ихтиман, е стигнало до магазини в София

>