Съдът в Дупница потвърди 180 00 лв. глоба за ТЕЦ "Бобов дол"

23.05.2025 12:47
ТЕЦ "Бобов дол" СНИМКА: Архив

Районният съд в Дупница потвърди наказателно постановление от октомври 2024 г. на директора на дирекция "Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по околната среда и водите  София, с което на "ТЕЦ Бобов дол" е наложена санкция в размер на 180 000 лв. Това става ясно от решение, публикувано на страницата на съда. То подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок, съобщава БТА.

Делото е образувано след обжалване на наказателното постановление, като в жалбата се иска решението на контролния орган да бъде отменено или да се намали размерът на наложената имуществена санкция.

След направен анализ на представената информация е установено, че "ТЕЦ Бобов дол" АД не е изпълнявало условията в комплексното разрешително и е превишило разрешените му часове работа с неработещо пречиствателно съоръжение. Превишението за календарната година е в размер на общо 304 часа. В решението на съда е посочено, че дружеството има множество на брой наказателни постановления за нарушения по Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

"Проследявайки хронологията на същите е ясно видима липсата на промяна в поведението на санкционираното дружество, което трайно и последователно неглижира задълженията си по опазване на околната среда и здравето на гражданите", е записано още в решението. В него е посочено, че съдебният състав не намира основания за намаляване размера на наложената имуществена санкция.

"Намаляване под този размер не би изпълнило целите на наказването и би било в явно несъответствие с характера на обществените нарушения обект на закрила, с високата степен на обществена опасност, която разкриват нарушенията, свързани с нарушаването на установените правила и изисквания, гарантиращи опазване на околната среда", се сочи още в мотивите на магистратите.

Други от От страната и света

Спипаха шофьор с 3,80 промила зад волана в Айтос

Шофьор с 3,80 промила зад волана задържаха в Айтос. Мъжът е спрян от полицаи на 11 февруари около 19:50 ч. 49-годишният шофьор от Бургас е отказал да даде кръвна проба, съобщиха от ОДМВР - Бургас

Проф. Георги Рачев: Мокро с температури до 14-15 градуса в събота и неделя, после студ

Мокри дни и температури до 14-15 градуса ни очакват в събота и неделя, а от понеделник ще стане и по-студено, коментира проф. Георги Рачев по Би Ти Ви

Взеха книжката на мъж, отбил в аварийната лента, защото му станало лошо

Шофьор остана без книжка и получи солена глоба, след като отбил в аварийната лента на АМ "Хемус", защото му станало лошо.  Мъжът шофирал камион. Отбил вдясно, за да не предизвика катастрофа

Анализатори: Гюров трябва да внесе успокоение в обществото

В началото на март ще има новини за партията на Румен Радев, заяви по Би Ти Ви Слави Василев. "Аз ще стана член на тази партия", каза още политическият анализатор

Тежко остава състоянието на 15-годишната, наръгана от баща си в "Подуяне"

Състоянието на 15-годишното момиче, наръгано от баща си в столичния кв. "Подуяне", е стабилизирано, но остава тежко. Това съобщиха от болница "Пирогов"

>