ВАС даде на КС адвокатското задължение срещу прането на пари

19.05.2025 17:28
Върховният административен съд

Върховният административен съд даде на Конституционния съд текст от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), изискващи Висшият адвокатски съвет да приеме правила за гилдията срещу прането на пари.

ЗМИП казва, че Нотариалната камара, Камарата на частните съдебни изпълнители и Институтът на дипломираните експерт-счетоводители приемат единни вътрешни правила за контрол и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, които членовете им трябва да прилагат. ВАС атакува второто изречение от разпоредбата - Висшият адвокатски съвет приема единни вътрешни правила за контрол и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, които се прилагат от членовете на адвокатските колегии, пише "Сега". 

Според ВАС Висшият адвокатски съвет може да издава подзаконови нормативни актове, ако това е разписано в Закона за адвокатурата, който е специалният устройствен закон на професията.

Законодателното овластяване на Висшия адвокатски съвет да приема подзаконови нормативни актове е допустимо и оправдано, когато тези актове са инструмент за упражняване на законово установените му правомощия, сочи ВАС.

Казусът стига до петчленния състав на ВАС, председателстван от Чолаков, тъй като на първа инстанция тричленният състав оставя без уважение искането на групата адвокати, атакуващи Единните вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, да отнесе въпроса до Конституционния съд. Въпросните правила бяха приети от Висшия адвокатски съвет още през 2020 г. и всъщност оттогава е и съдебният спор. Миналата година на първа инстанция адвокатите загубиха.

Други от От страната и света

Пуснаха под домашен арест шефа на 5-то РУ Пламен Максимов

Окръжният съд в Ловеч пусна под домашен арест началника на Пето Районно управление на МВР в София Пламен Максимов. Той е участник във "Великолепната седморка" с обвиняеми за участие в организирана

Макрон отрече информация за държавен преврат, появила се в социалните мрежи

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че социалните мрежи се е появила невярна информация за държавен преврат в Елисейския дворец, предаде Франс прес, цитирана от БТА

Задържаха директор на столично училище заради скрити камери в тоалетните

Директорът на 138-о средно училище „Проф. Васил Златарски" Александър Евтимов е задържан от полицията тази вечер. Разследването е свързано с поставянето на скрити камери в училищните тоалетни

Търси се кой да вложи 1 млрд. евро в “Топлофикация” на концесия или с публично-частно партньорство (Обзор)

Терзиев настоява анализът да се възложи на Световната банка, а заедно с държавата да се работи за намаляване на дълга на дружеството, което топли 70% от домакинствата в столицата Столичният общински

ЕС заделя 375 млрд. за 3 г. за достъпни жилища

Ще се строят по около 650 000 всяка година До 2029 г. страните в Европейския съюз ще разполагат с 375 млрд. евро за изграждане на достъпни жилища за европейските граждани

>