Отвличане и изнасилване: Какво се знае за братята Абдо, похитили двама мигранти в Харманли

18.05.2025 09:26
Най-големият бежански център у нас е в Харманли. Снимка:Архив

Съдът остави сирийците в ареста

Криминална история като от екшън филм. Двама сирийци са задържани заради отвличане на мъж и жена от Мароко от бежанския център в Харманли. Те ги били и изнасилвали жената, като заснемали клипове, които пращали на близките им, за да получат пари. Случаят е от декември, но стана известен едва сега, когато сирийците бяха задържани.
Мъжът и жената от Мароко, които живеели на семейни начала, пристигали в центъра в Харманли на 16 декември. Часове по-късно, по данни на разследването, били отвлечени и откарани в близкото село Българин. Във ферма там работел един от двамата братя - похитители.
„Чувахме крясъци, писъци горе. Биеха ли ги, не знам. Защото те говорят на висок тон и мислехме, че си говорят, а някой път се и карат", каза Николай Николов, който работи във ферма в село Българин.
Отвлечените са подлагани многократно на насилие, а клипове с това са изпращани на близките им в Мароко с искане за откуп.
Сирийците, задържани за отвличането и гаврите, са в България от много години. Имат български ЕГН-та. Това са Масуд Абдо на 32 г. и Шавгар Абдо на 24. Преди 3 години са разследвани за каналджийство. Те са задържани близо половин година след отвличането.
„Целта е да се изпратят средства от Мароко като откуп, за да бъдат освободени мароканските граждани", обясни прокурор Дарина Славова.
Малко след като отвлекли мароканците, сирийците ги откарали в изоставена постройка в края на селото. „По време на престоя им, който е 12-дневен, в къща в края на селото, те са били малтретирани и двамата, жената е била изнасилвана, като са правени записи на телефон, които са били изпращани на близките и те са били принудени да изпращат периодично финансови средства", обясни прокурор Славова.
Похитителите са поискали общо 8 000 евро. След това откарали мароканците в София и отново поискали пари, за да ги преведат в Сърбия.
„Но близките им вече не са имали пари и не са могли да дадат нищо, оставени са на улицата без пари, без документи, предали са се в полицията", обясни прокурор Славова.
От Държавната агенция за бежанците заявиха пред NOVA, че при регулярните проверки още в първия ден е отчетено, че ги няма в центъра в Харманли. От ръководството му веднага са подали сигнал в полицията. Сигнал бил подаден и от техен близък от друг бежански център.
А в село Българин научили за престъплението едва сега, близо 6 месеца по-късно.
„Разбрах го, когато дойдоха от ГДБОП. Страх ги е хората, че е станал такъв тежък инцидент без да знае никой. Ние сме толкова изненадани", каза кметът на селото Митко Тонев.
Ако братята Абдо бъдат признати за виновни, ги грози наказание от 7 до 15 г. затвор за отвличането, а за изнасилването са предвидени от 10 до 20 г.

Други от От страната и света

Охлузванията по крака на Николай от кемпера на Калушев – от местенето на трупа, престоял там поне 3 денонощия

Свалили телата на тримата с возилото на ламата, линейката не успяла да се качи до мястото, където са намерени Охлузванията по краката на Николай Златков от кемпера на Околчица вероятно са от

Бойко Борисов с план до 2030 г.: 200 млрд. евро БВП, изкуствен интелект и свободен бизнес (Обзор)

Единодушно ГЕРБ го преизбра за лидер, кметовете плътно зад него 4% ръст на брутния вътрешен продукт - до 200 млрд. евро, разширяване на потенциала в сферата на изкуствения интелект

Нейнски: Напрежението САЩ-Европа заради Иран е от липса на консултации със съюзниците

Основната причина за ескалацията на напрежението между САЩ и Европа във връзка с войната срещу Иран е липсата на предварителни консултации между САЩ, Израел и техните съюзници

Бербатов за случая с пистолета в колата: Животът ми удари шамар, за да ме събуди

"Абсолютно е недопустима да направя такава грешна преценка на ситуацията, особено когато имам стаж и опит в тези неща. Животът е такъв, че те поставя в ситуации, в които или ще ти удари шамар

Покер с Марко Тотев, сватбата на Иванка Ботева - как Самоводската чаршия отесня за празника (снимки)

Самоводската чаршия във Велико Търново се превърна в истинска сензация на празника на Старата столица  с уникален интерактивен спектакъл, в който можеха да се срещнат велики личности от Възраждането

>