Подготвя се стачка, за да се спре и метрото в София от утре

15.05.2025 12:00
Метрото в София е препълнено след стачката на градския транспорт Снимка: Георги Палейков

Днес започваме и водим подготовка от утре да се спре и метрото, да не разграничават Метрополитена от градския транспорт. Ние сме едно цяло. Това заяви Иван Кирилов, който е председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа". Той обяви, че се подготвят стачни действия и в метрото.

Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи.

Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния автотранспорт пристигнаха минути преди 04:00 ч. За втори ден те обявиха гражданско неподчинение. Настояват заплатите им да бъдат вдигнати с 400 лв. На бонуси, предложени от столичния кмет Васил Терзиев, не вярват, пише БНР.

"Не искаме бонуса, дават ти го, но не точно. И могат да ти го вземат, винаги, най-малкото да сгрешим, и ти го взимат. Искаме си основната заплата. Основно основната заплата. Бонусът е един вид подаяние. Той по всяко едно време може да бъде отнет и най-вече при водачите".

В 14:00 часа кметът на София Васил Терзиева очаква на среща в Столична община представители на синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепа". Ще преговарят за възможностите за увеличение на работните заплати във всички дружества на градския транспорт - автотранспорта, електротранспорта, Центъра за градска мобилност и Столичния метрополитен.

Други от От страната и света

Даниела Динева: Бургас винаги е сред лидерите на духовния живот в България

Опитваме да се впишем в културната традиция на региона, казва Даниела Динева, зам.-директор на фондация "Българска памет – братя Диневи" През последните 35 г

Започва плащането на пенсиите и коледните добавки

Изплащането на пенсиите през декември т.г. чрез пощенските станции ще започне на 5 декември (петък) и ще завърши на 19 декември (петък). Преводите на сумите за декемврийските пенсии по сметките на

31 са потушените пожари в страната за последните 24 часа

31 са овладените пожари в страната за изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). Екипите са реагирали на 65 сигнала за произшествия

Един загинал и над 20 ранени в катастрофи за денонощието

Един човек е загинал, а 22.ма са ранени при станалите общо 11 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщават от пресцентъра на МВР. В София са регистрирани 27 леки пътнотранспортни

Топла вода тече по улица в "Младост 1", жителите искат "Топлофикация" да вземе мерки

Повече от 4 месеца по улица в кв. "Младост 1" тече топла вода. Тя се намира в близост до блоковете № 7 и 8.  "От нашия блок съседи пишат до "Топлофикация", отговарят, че ще вземат мерки

>