14 традиционни занаята представени на фестивал в Благоевград

10.05.2025 13:43 Тони Маскръчка
"Знаят фест" в Благоевград.
"Знаят фест" в Благоевград.
"Знаят фест" в Благоевград.

Под 14 тематични шатри, майстори от 12 български града представят в Благоевград в три поредни дни занаяти, съхранени и предавани през поколенията. На предното издание на "Занаят фест" майстори демонстрират дърворезба, грънчарство, тъкачество, ножарство, кожарство, пчеларство, изработка на кукерски маски и много други.

Гостите на фестивала могат не само да наблюдават демонстрации на живо, но и да се включат в работилници, да разговарят с майсторите и да научат повече за произхода и символиката на техните творби.

В първия ден фестивалът бе съпътстван от богата фолклорна програма с участието на ФТА „Пиринче", ФГ „Бисери", ФГ „Веселина", детска формация „Джумайчета" и Пирински танцов ансамбъл „Вихрен". Специален акцент в тазгодишното издание е изложбата на Асен Великов – „Родова памет", която разказва за съхранените родови традиции и духовната сила на българската култура.

За най-малките гости са предвидени забавления, тематични игри и детски работилници, които правят фолклора достъпен и интересен за всяко дете.

Други от От страната и света

За ден 28 шофьори дадоха положителен тест за алкохол, 8 - за наркотици

В рамките на изминалия ден са установени общо 28 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 7 - с над 1

Явор Гечев: Ще виждате нотки на политики, които да вдигат българското земеделие

Ще виждате нотки на политики, които да вдигат българското земеделие. Разбира се, че нито един законопроект сам по себе си няма да свали цените, но това е първата стъпка

Търси се купувач за Нова телевизия и медии в още три държави

United Group, собственик на телекома "Виваком" и медийната група на "Нова телевизия", търси купувачи за активите си в България, Гърция, Словения и Хърватия, съобщи изданието "Капитал"

Откриха първата специализирана площадка за деца с церебрална парализа и образователни потребности

Днес в София беше открита специализирана площадка за игра на деца с двигателни затруднения, детска церебрална парализа (ДЦП) и специални образователни потребности (СОП)

Повдигнаха обвинения срещу доставчика, нападнал Ивайло Мирчев

Прокуратурата обвини доставчика, нападнал депутата Ивайло Мирчев в София. 34-годишен мъж е привлечен към наказателна отговорност за извършени хулигански действия и нанасяне на лека телесна повреда

>