Киселова: България и Полша се радват на отлични двустранни отношения

07.05.2025 18:08
Наталия Киселова

Възможностите за задълбочаване на парламентарното и икономическото сътрудничество между България и Полша обсъдиха председателят на Народното събрание Наталия Киселова и полският президент Анджей Дуда, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание. Президентът на Полша Анджей Дуда е на официално посещение в България по покана на президента Румен Радев, пише БТА. 

Киселова отбеляза, че България и Полша се радват на отлични двустранни отношения и конструктивно сътрудничество не само помежду си, но и в различни международни организации. Тя допълни, че споделяме близки позиции по редица въпроси в рамките на ЕС и НАТО и общ ангажимент за регионалната и глобалната сигурност. Подчертано е желанието на Народното събрание за активизиране на парламентарния диалог и вярвам, че това може да бъде постигнато посредством ползотворното сътрудничество между групите за приятелство в нашите законодателни институции, отбеляза Наталия Киселова. По нейните думи за България основен приоритет е присъединяването на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и по тази тема продължаваме да разчитаме на подкрепата на Полша.

Президентът на Полша Анджей Дуда също изрази задоволство от отличните двустранни отношения и заяви готовността на страната си за активизиране на парламентарния диалог. Увеличаването на стокообмена между нашите две страни е положителен знак за интензивните ни връзки, но има все още неизползван потенциал, посочи Анджей Дуда. Той подчерта, че членството на България в Шенген, за което страната ни е имала подкрепата на Полша, създава предпоставки за още по-близки контакти между представителите на бизнеса и за привличане на повече полски инвестиции и туристи.

В края на разговора президентът на Полша увери председателя и членовете на ръководството на Народното събрание, че ще остане и занапред голям приятел на страната ни и ще подкрепя инициативи, свързани с развитието на добри отношения между нашите два народа.

Полша е изключително важен икономически, търговски, инвестиционен партньор на България и атестат за това е растящият стокообмен с всяка изминала година. Това каза държавният глава Румен Радев, след като разговаря "на четири очи" с президента на Полша Анджей Дуда. 

По-рано днес Румен Радев и съпругата му Десислава Радева посрещнаха Анджей Дуда и съпругата му Агата Корнхаузер-Дуда на официална церемония на площад „Св. Александър Невски“ в София.

Други от От страната и света

Бандата на Близнаците, изнудвала длъжници, остава в ареста

Състав на Софийския апелативен съд остави в ареста седмината мъже, задържани преди дни за изнудване на клиенти на дружество за бързи кредити, съобщиха от прокуратурата

Екипите за унищожаване на невзривени боеприпаси повишиха подготовката си (Снимки)

Сбор за повишаване на подготовката на екипите за унищожаване на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства (EOD екипи) от Сухопътните войски се проведе от 9 до 20 март в 55-ти

Патриарх Даниил: Покаянието е обръщане на ума

Покаянието е обръщане на ума към това, което Господ счита, че е важно за нас, каза патриарх Даниил в Кюстендил, където днес оглави Преждеосвещената света литургия в храм „Свети великомъченик Димитър

Руската централна банка понижи основната си лихва до 15% заради забавящата се икономика

Руската централна банка (РЦБ) понижи днес основния си лихвен процент с 50 базисни пункта (0,5 процентни пункта) до 15 на сто в условията на забавяне на икономическия растеж заради продължаващата

Илияна Йотова държи да има цялостен пакет срещу покачването на цените

Президентът Илияна Йотова разясни, че мярката за повишаването на цените на горивата чрез компенсация от 20 евро не е коментирана с нея. Държавният глава посочи, че държи да има цялостен пакет

>