Фирмите ще подават финансовите си отчети само в НСИ от следващата година

28.04.2025 08:30
НСИ

От следващата година фирмите вече ще подават финансовите си отчети единствено в НСИ, откъдето по служебен път ще бъдат предоставяни на Агенцията по вписванията. Това предвиждат промени в Закона за статистиката, внесени в Народното събрание от ГЕРБ и ПП-ДБ. 

Ако бъдат приети, промените се предвижда да влязат в сила от 1 януари 2026 г.

Целта е да се модернизира процеса и данните да бъдат подавани единствено в машиночетим формат. Така ще се намали и административната тежест за бизнеса. Към момента процесът налага подаване на сканирани PDF копия на финансови отчети към Агенцията по вписванията. Това затруднява обработката и сравняването на данните. 

Законпроектът предвижда да се въведе информационна система "Единна входна точка", където да се подават годишните отчети. Подадени в машиночетим вид, след това тези отчети ще бъдат достъпни не само за Агенцията по вписванията, но и за всички държавни институции. Агенцията по вписванията ще предоставя финансовите отчети като отворени данни, улеснявайки достъпа до информацията в тях за изследователи, инвеститори и обществеността.

Преди години отпадна подаването на годишните финансови отчети в НАП след интеграция между нейната информационна система с тази на НСИ. 

Очаква се и промените да ускорят публикуването на отчетите в Търговския регистър, което сега се бави с години, защото служителите на Агенцията по вписванията в момента не смогват. 

След въвеждането на "Единната входна точка" Агенцията по вписванията няма да прави проверки, а ще публикува отчетите, така както са й подадени от НСИ. 

Всяка година НСИ ще утвърждава формулярите с изискуемите данни, а Агенцията по вписванията ще определя правилата за трансформация на разширените данни до подходящ формат. Утвърдените формуляри ще се зареждат в информационната система "Единна входна точка" най-късно до 1 декември.

Допълнителните документи като адвокатски пълномощни, одиторски доклади и др. могат да бъдат подавани, като прикачени файлове, а конкретният подход ще бъде определен в наредба.

Други от От страната и света

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

Окръжният съд в Ловеч отхвърли жалбата на шефа на 5-о РУ

Окръжният съд в Ловеч не уважи жалбата на началника на Пето Районно управление (РУ) на МВР в София Пламен Максимов срещу 72-часовата мярка за задържане под стража

>