Вашингтон предвижда "решаваща седмица" в преговорите за мир в Украйна

28.04.2025 07:26
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Преговорите за Украйна навлизат днес в "решаваща седмица", прогнозираха Съединените щати. Тези надежди бяха изразени от американския държавен секретар Марко Рубио, докато боевете не дават никакви признаци за утихване, предаде АФП.

През нощта срещу неделя Русия извърши атака със 150 дрона и ракети, като уби четирима души в източната част на Украйна, каза украинският президент Володимир Зеленски. Москва пък обяви "пълно освобождение" на Курска област, което Украйна отрече.

"Близо сме (до споразумение), но не достатъчно близо", заяви вчера американският държавен секретар Марко Рубио пред телевизия Ен Би Си. "Мисля, че тази седмица ще бъде решаваща", добави той, предаде БТА.

Вашингтон не разкри подробности от своя мирен план, но предложи фронтовата линия да бъде замразена и Киев да отстъпи Крим на Русия в замяна на прекратяване на военните действия - предложение, което Киев отказва дори да обсъжда.

В противоречие с изявленията на Зеленски, Тръмп заяви вчера, че според него украинският лидер е готов да се откаже от Крим. "Мисля, че да. Това с Крим беше преди 12 години", каза Тръмп в отговор на въпрос на журналист дали вярва, че Зеленски е готов да "предаде" полуострова, анексиран от Русия през 2014 година.

Американският президент през последните дни изрази съмнения относно готовността на Владимир Путин да сложи край на войната.

"Искам той да спре да стреля. Седнете и подпишете споразумението", настоя вчера Тръмп. "Имаме основата на споразумение, вярвам в това, и искам той да го подпише", добави американският президент.

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви вчера, че Украйна не трябва да отстъпва всички територии, окупирани от Русия, както би желал Доналд Тръмп.

"Украйна, разбира се, отдавна знае, че прекратяване на огъня или трайно и надеждно мирно споразумение може да включва териториални отстъпки", каза той в ефира на телевизия А Ер Де. "Но те със сигурност няма да стигнат толкова далеч - или не трябва да стигат толкова далеч - колкото е заложено в последното предложение на американския президент", допълни той.

Русия окупира около 20% от украинската територия, включително Крим.

В събота началникът на руския генерален щаб Валерий Герасимов увери президента Владимир Путин, че Курска област е напълно "освободена" от присъствието на украински войски.

Генералът специално похвали "героизма" на севернокорейските войници, които се бият на страната на Русия - първото официално признание от страна на Москва за тяхното участие във войната.

Северна Корея също потвърди днес за първи път присъствието на свои войници в Русия за участие "в операциите по освобождаването на Курска област" в рамките на договора за взаимна отбрана между двете страни. Държавната агенция КЦТА увери, че военните усилия на тези войници са се "увенчали с победа".

Други от От страната и света

Желязков: Отиваме на избори, дано по-скоро има редовно и стабилно управление

Премиерът в оставка Росен Желязков призна, че страната немуниемо отива към избори. Министър председателят се надява възможна най-скоро да има редовно и стабилно управление, което да приеме бюджет

Съдът остави без разглеждане искането за задържане на четвърти обвиняем за убийство в Мадан

Окръжният съд в Смолян остави без разглеждане искане на прокуратурата за задържане на четвърти обвиняем за убийството в Мадан, съобщи председателят на съда Петър Маргаритов

Благомир Коцев: Не съм твърдял, че ще ставам президент

Арестът ми беше една логична стъпка от много събития, които го предхождаха. От началото на мандата ми неведнъж съм получавал сигнали, че всъщност трудно би се работело като опозиционен кмет в голяма

Бургас ще изгражда нова индустриална зона

Община Бургас стартира процедура по урегулирането на нова индустриална зона – Бизнес парк Бургас 4. Тя ще се намира между Бургас и кв. „Ветрен". Ще бъде извършена промяна на няколко подробни

Кола и мотор се удариха на кръстовището пред УНСС, има тежко пострадал

Лек автомобил и моторист се удариха на кръстовището пред УНСС. От СДВР са получили сигнал за инцидента, като на място са изпратени екипи на Спешна помощ и на полицията

>