Борислав Гуцанов: Майките да получават 75% от обезщетението, ако се върнат на работа
- Ако дори 10% го направят ще влязат още 12,4 млн. в хазната
- Затягат качеството на дигиталните обучения и ще се промени изпита за тях
- 81 дома за възрастни ще бъдат ремонтирани, а социалните услуги ще имат 250 електрически коли
Майките, които се върнат по-рано на работа да получават 75% от обезщетението за отглеждане на дете. Освен това самата сума за отглеждане на дете до 2 г., която сега е 780 лева, трябва да се преразгледа. Това е един от основните приоритети пред социалния министър Борислав Гуцанов, който с екипа си отчете първите си сто дни.
Разчетите, които направихме показаха, че не само няма да са необходими допълнителни средства, но и ще влязат пари в бюджета. Дори само 10% от тези млади майки се върнат на работа ще влязат 12,4 млн. лева в бюджета, обясни Гуцанов.
Амбицията на министерството е да не изгуби нито един лев по Плана за възстановяване и устойчивост. Убеден съм, че ще успеем да го направим, каза каза още той. И обясни, че министерството има 1,3 млрд. лв. по плана за социални инвестиции.
Припомни, че е намален броят на хората за дигиталните обучения - от 500 000 на 260 000. Искаме категорично да вдигнем качеството на това обучение, затова променихме част от параметрите. Сред тях е да се промени изпитът, защото има сигнали, че не се ползва по най-добрия начин програмата за обученията за дигиталните умения, обясни още Гуцанов. И бе категоричен, ме ще се направят промени, защото сега се дават милиони.
По плана ще бъдат модернизирани и 81 дома за възрастни хора, каза още Гуцанов. Той очаква и процедурите да бъдат изпълнени правилно, за да не се изгубят средства. Не можем да си позволим по никакъв начин да загубим и лев, защото едва ли ще има друга такава възможност, добави той.