Започна ремонтът на галерия "Никола Манев" в Чирпан

14.04.2025 10:27
Художествената галерия "Никола Манев" в Чирпан. Снимка: Община Чирпан

Строително-монтажните дейности по проект „Основен ремонт и реставрация на „Къща на Илия Тянков" в Чирпан, позната на жителите като галерия „Никола Манев", започват днес. Това съобщават от местната администрация на официалната си страница във Фейсбук.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата по програма „Опазване на недвижимото културно наследство". Програмата цели да се извърши консервация и реставрация на старата възрожденска къща, построена в края на XIX в. Сградата е с историческа стойност и е символ на една от най-добрите творби на художника Никола Манев, уточняват от Община Чирпан.

Техническият проект е разделен на три етапа, защото финансовите средства, за които може да се кандидатства за един обект в рамките на една календарна година, са в размер на 300 000 лв. Първият етап, който ще се изпълнява в момента обхваща основен ремонт на покрива, дренаж около основите на сградата и хидроизолация по надосновните стени. В следващите етапи ще бъде извършена цялостна подмяна на дограмата, основен ремонт на фасади и интериорни елементи, възстановяване на външна и вътрешна мазилка, както и цялостно озеленяване на двора на галерията, съобщават още от администрацията.

Към момента има избрана фирма-изпълнител за строително-монтажни дейности, фирма, осъществяваща строителен надзор, както и авторски надзор по част „Архитектура" и част „ВиК", допълват от Община Чирпан.

От Община Чирпан апелират към гражданите за добросъвестност и търпение. Местоположението на къщата е специфично, а достъпността с техника е силно ограничено. В съобщението администрацията се обръща и към живеещите на улица „Тане Пеев" - всеки делничен ден в диапазона от 8 часа до 17 часа, да не спират и да не паркират автомобилите си по улицата, с цел достъпност на строителната техника, съобщава БТА.

Галерията е разположена в стара възрожденска къща, построена през 1867 г. в горната махала на Чирпан в типичен пловдивски архитектурен стил от средата на ХІХ век със симетрично разположени вътрешни помещения. През 2000 г. художникът купува къщата и я дарява на Общината. По негово настояване тя е реставрирана и превърната в галерия. При откриването й, Никола Манев дарява 20 от най-известните си творби, с което поставя началото на нейния фонд. В галерията периодично се организират културни прояви, насърчаващи младите творци. По традиция, поставена лично от Никола Манев, през месец септември, на откритата сцена на музеен комплекс „Яворов", се провеждат Празници на изкуствата.

Други от От страната и света

Държавата плаща първо заплатите, пенсиите и помощите. Ако има пари, и останалото

Отлагат с три години новата такса смет На извънредно заседание в понеделник правителството в оставка взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме удължителен бюджет

Радев: Картините на Васил Горанов преоткриват моменти и личности, изградили България

Талантът, размахът и всеотдайността на Васил Горанов в неговите картини докосват сърцата на всички българи, карат ги да преоткриват моменти, събития и личности от историята ни

Президент или конкурент? Всички гости на Радев искат да знаят като какъв ги приема (Обзор)

Влизането в институцията в днешно време е като влизане в най-голямата партийна централа, обясни му Деница Сачева от ГЕРБ, която сама отиде на "Дондуков" 2

Спешно дадоха почти половин милиард, за да има метро, влакове и по-модерни болници

Почти половин милиард лева успя да намери правителството в оставка на Росен Желязков за метро, влакове, болници, както и за ключови проекти на министерства и общини. 184,4 млн. лв

Окръжният съд в Ловеч отхвърли жалбата на шефа на 5-о РУ

Окръжният съд в Ловеч не уважи жалбата на началника на Пето Районно управление (РУ) на МВР в София Пламен Максимов срещу 72-часовата мярка за задържане под стража

>